مهندس محمد رضا ابراهیمیان 09126855163

تحقیق و توسعه و تولید سفارشی و اختصاصی انواع مرکب های چاپ، رنگ و کوتینگ بنا بر نیاز مشتری
 
آلاینده های مرکب های فلکسو در محیط زیست
ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٢۸  

به نام خدا

مهمترین آلایند ه ی مرکب های فلکسو  حلالی برای چاپ روی سطوح غیر جذبی مثل پلاستیک ها و فویل ها، در حین عملیات چاپ ، تبخیر و انتشار حلال ها که عمدتا الکل است، می باشد.

چون مکانیزم خشک شدن مرکب های فلکسو حلالی ،به ویژه روی سطوح غیر جذبی مثل پلاستیک ها و انواع فویل ها و متالایز ها،تبخیری است.یعنی حلال مرکب باید تبخیر شود ،تا رزین آن خشک شده و به سطح چاپی بچسبدو خواص و شید رنگی مورد نظر را به ما بدهد.

لذا اگر آلودگی محیط زیست و چاپخانه بخواهد کم شود. باید بگونه ای مشکل انتشار حلال ها در حین چاپ ،حل شود.برای این منظور چندین روش وجود دارد.

١- بازیافت حلال: در این روش ،دستگاه چاپ باید بگونه ای باشد که تمام حلال تبخیر شده را جمع آوری کند و سپس در یک کندانسو ر(چگالنده) ،حلال تبخیر شده، سرد شده و مایع شود.این روش نیاز به سرمایه گذاری و استفاده از دستگاه های جاپ سر پوشیده و بدون درز دارد. که تمام حلال تبخیر شده را جمع اوری کند.

٢- استفاده از مرکب های پایه آب :در مرکب های پایه آب ،حلال عمده ی مرکب ،آب می باشد .که با تبخیرآن هیچ الودگی برای محیط زیست و چاپخانه ایجاد نمی شود. قیمت این مرکب ها از مرکب حلالی مقداری بالاتر است.چون تکنولوژی ساخت رزین های پایه آب پیچیده و هزینه بر است.

٣-استفاده از مرکب های خشک شونده با تابش(یو وی):در این مرکب ها ،فرمولاسیون بگونه ای است که مرکب ،فقط با تابش اشعه ماوراء بنفش (آلترا ویولت) ، خشک می شود. و انتشار حلال وجود ندارد و یا در حد بسیار ناچیزی است.در این روش دستگاه چاپ باید قسمت نصب لامپ یووی و محفظه تابش اشعه یو وی را داشته باشد.قیمت این نوع مرکب ها نیز بالاتر از فلکسو حلالی  است.

                                                                                        موفق باشید

                                                                                  محمد رضا ابراهیمیان