مهندس محمد رضا ابراهیمیان 09126855163

تحقیق و توسعه و تولید سفارشی و اختصاصی انواع مرکب های چاپ، رنگ و کوتینگ بنا بر نیاز مشتری
 
مرکب یو وی (uv)
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢۸  

به نام خدا

باتوجه به آلودگی محیط زیست و زیانبار بودن حلال های  شیمیایی که در فرمولاسیون مرکب چاپ استفاده می شود.یکی از راه حل ها برای کاهش انتشار مواد شیمایی در محیط ، استفاده از مرکب های یو وی (uv) می باشد.

 مرکب های یووی(uv) در حالت عادی خشک نمی شود . و فقط با تابش نور ماوراءبنفش(ultra viollet :uv ) خشک می شود. و حلالی را در محیط منتشر نمی کند.و زیانی برای چاپچی ندارد.

اجزاء سازنده مرکب یو وی عبارتند از:

1- رنگدانه (pigment):  که معمولا از رنگدانه های روتین در بازار می توان استفاده کرد.

2- پیش پلیمر(prepolymer): رزین اصلی است که خواص اصلی  مرکب را مانند ،چسبندگی ،زمان خشک شدن ،براقیت، سازگاری و ...راتعیین می کند .و دارای ویسکوزیته تقریبا بالایی است.

3- تکپار(monomer): این رزین معمولا دارای ویسکوزیته پایین تری نسبت به پیش پلیمر دارد .وبرای تنظیم ویسکوزیته ، وبهبود خواص جانبی مثل خیس سازی(wetting) و... بکار می رود. در حقیقت تکپار مانند حلال در مرکب های معمولی است.

4-آغازگر نوری(photoinitiator): این ماده نسبت به نور یو وی حساس است .وبه محض تاباندن نور یو وی  ،شروع به آزاد کردن رادیکال می کند . و واکنش بسپارش(polymerization)  توسط پیش پلیمر و تکپار انجام می شود . تادر نهایت مرکب خشک  شود. اگر این ماده در مرکب وجود نداشته باشد مرکب حتی با تاباندن نور ماوراءبنفش خشک نمی شود.

5- افزودنی ها:برای بهبو دخواص مرکب از افزودنی هایی مانند:همتراز کننده ها(leveling agent) ، خیس ساز ها(wetting &dispersing agent) ، واکس ها و... در صورت نیاز استفاده می شود.

                                                                            موفق باشید

                                                                       محمد رضا ابراهیمیان