مهندس محمد رضا ابراهیمیان 09126855163

تحقیق و توسعه و تولید سفارشی و اختصاصی انواع مرکب های چاپ، رنگ و کوتینگ بنا بر نیاز مشتری
 
نهایت محبت به خانواده ولی عدم وابستگی به انها
ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢۸  

به نام خدا

نکته ظریفی در اسلام و عرفان وجود دارد .و آن این است که ،هر انسانی دارای روح مخصوص به خود است که خداوند انرا آفریده وبه وی اهدا نموده است . وهدف خلقت هم عبادت و بندگی و گوش جان سپاری به دستورات و فرامین خداوند دانا و توانا است. و هر فردی مسئول اعمال و کردار خود است . وباید خودش را تکمیل کرده و به خدا برساند.وکسی را به خاطر اعمال و کردار دیگران مجازات نمی کنند.

در اینجا یک سیستم زیبایی بنا می شود . و ان این است که هر فرد به تنهایی در برابر خدا مسئول است وباید تکالیف و مسئولیت هایی که خدا بر دوش او نهاده است انجام بدهد.  اگر تمام مردم دنیا مومن شدند  اوباید تکالیف الهی را انجام بدهد. و اگر تمام مردم دنیا کافر شدند او باز هم باید تکالیف خودش را انجام دهد.

در خانواده این مورد خیلی زیبا می شود .مثلا یک مرد طبق فرمان خداوند باید  تکالیف خودش را نسبت به خانواده انجام دهد.مثلا خوراک و پوشاک مناسب برای انها تهیه کند .انها را به راه راست  امر کند واز بدی ها و محرمات نهی کند. تهایت ادب و محبت را نثار همسر و خانواده کند . در پیشرفت مادی ومعنوی انها بکوشد. از هیچ تلاشی درباره انها فروگذار نکند. وانها را هدایت کند.

در عین حال باید مراقب خودش باشد که از خدا غافل نشود . و درانبوه تلاش ها برای زندگیش ،ازمسیر راست منحرف  نشود.ودر عین نهایت محبت به خانواده ،کاملا مستقل باشد وروحش را به خدا پیوند بزند. و از همه زیبا تر هر وقت که شرایط ایجاب کرد و رضایت خدا در آ ن بود. برای جهاد اماده باشد. و براحتی خانواده را ترک کند. وبرای انجام تکلیف حرکت کند وبعبارتی ساده تر بهترین فرد برای خانواده باشد وتکالیف خود را نسبت به انها ادا کند . .ولی همه را برای خدا انجام دهد.

خوب ،پیاده سازی این نکته ظریف در زندگی در عمل ،خیلی سخت است .یعنی تمام اعضاءخانواده را  به شدت دوست داشته باشید. ولی به آنها وابسته نشوید.

سخت است ، ولی اگر شما در زمان حیات خود نتوانید از این بند آزاد شوید.مرگ اتوماتیک وار، اینکار را خواهد کرد. وشما را از خانواده جدا می کند.پس در اوج محبت و تلاش برای خانواده دل  در گروی خدا داشته باشید.شهدا و خانواده هایشان نمونه ای از این افرادند.

                                                                              موفق باشید

                                                                    محمد رضا ابراهیمیان 
ورنی رو کار یووی (uv overprint varnish
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢۸  

به نام خدا

ورنی رو کار یو وی در دو نوع مات و براق وجود دارد . و در انتهای عملیات چاپی ،روی سطح چاپ شده  ورنی زده می شود  . و خواص بصری خوبی به کار چابی می دهد.

ورنی یووی براق ،براقیت زیادی به نمونه چاپی می دهد .و معمولا در کمتر از ده ثانیه خشک می شود. در نتیجه واحد ورنی زن ،به فضای اضافی جهت نگهداری و خشک کردن نمونه چاپی نیاز ندارد.

معمولا ورنی یو وی با دو روش سیلک و سیلندری به روی سطح چاپی منتقل می شود . وسپس زیر لامپ یو وی با سرعت زیاد خشک می شود.وبه مشتری تحویل می شود.

فرمولاسیون ورنی یووی مشابه مرکب یو وی است  با این تفاوت که رنگدانه ندارد و شفاف و بیرنگ است .البته در نوع مات آن ممکن است از مات سازها (matting agent) استفاده شود.(رجوع شود به مقاله مرکب یووی)

                                                                            موفق باشید

                                                                     محمد رضا ابراهیمیان 
مرکب یو وی (uv)
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢۸  

به نام خدا

باتوجه به آلودگی محیط زیست و زیانبار بودن حلال های  شیمیایی که در فرمولاسیون مرکب چاپ استفاده می شود.یکی از راه حل ها برای کاهش انتشار مواد شیمایی در محیط ، استفاده از مرکب های یو وی (uv) می باشد.

 مرکب های یووی(uv) در حالت عادی خشک نمی شود . و فقط با تابش نور ماوراءبنفش(ultra viollet :uv ) خشک می شود. و حلالی را در محیط منتشر نمی کند.و زیانی برای چاپچی ندارد.

اجزاء سازنده مرکب یو وی عبارتند از:

1- رنگدانه (pigment):  که معمولا از رنگدانه های روتین در بازار می توان استفاده کرد.

2- پیش پلیمر(prepolymer): رزین اصلی است که خواص اصلی  مرکب را مانند ،چسبندگی ،زمان خشک شدن ،براقیت، سازگاری و ...راتعیین می کند .و دارای ویسکوزیته تقریبا بالایی است.

3- تکپار(monomer): این رزین معمولا دارای ویسکوزیته پایین تری نسبت به پیش پلیمر دارد .وبرای تنظیم ویسکوزیته ، وبهبود خواص جانبی مثل خیس سازی(wetting) و... بکار می رود. در حقیقت تکپار مانند حلال در مرکب های معمولی است.

4-آغازگر نوری(photoinitiator): این ماده نسبت به نور یو وی حساس است .وبه محض تاباندن نور یو وی  ،شروع به آزاد کردن رادیکال می کند . و واکنش بسپارش(polymerization)  توسط پیش پلیمر و تکپار انجام می شود . تادر نهایت مرکب خشک  شود. اگر این ماده در مرکب وجود نداشته باشد مرکب حتی با تاباندن نور ماوراءبنفش خشک نمی شود.

5- افزودنی ها:برای بهبو دخواص مرکب از افزودنی هایی مانند:همتراز کننده ها(leveling agent) ، خیس ساز ها(wetting &dispersing agent) ، واکس ها و... در صورت نیاز استفاده می شود.

                                                                            موفق باشید

                                                                       محمد رضا ابراهیمیان 
روش مکان کنونی در خلاقیت
ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٦  

به نام خدا

از این تکنیک می توان براحتی برای خلاقیت های غیر بنیادی استفاده کرد. یعنی در این روش، خلاقیت و نو اوری اولیه اتفاق افتاده است و شما می خواهید آنرا برای مکان  حاضر و زمان کنونی استفاده کنید.

در این روش شما در سایت ها ،مجلات ، روزنامه ها ،کتب ، رادیو ، تلویزیون، شهر و...به جستجوی خلاقیت ها و نواوری های نو می پردازید. و یک یا چند مورد آنرا که مناسب شرایط و محیط شما یا مشتریان شماست انتخاب می کنید.بعد با مطالعه و بررسی و تلاش و کوشش آنرا مناسب استفاده در مکان و زمان حاضر می کنید . و به دیگران و جامعه ارائه می کنید.

نکته ای که در اینجا مطرح است متاسفانه در کشور ما عده زیادی این مرحله ی مکان کنونی کردن را طی نمی کنند. وآن ایده یا خلاقیت ویا نو آوری  رامستقیما به جامعه ارائه می کنند .که اکثرا مقبول نمی افتد ویا آسیب به مردم می رساند.

برای اینکار شما باید ابتدا آن خلاقیت اکتسابی را بخوبی بشناسید و تجزیه و تحلیل کنید و بفهمید و مزایا و منافع انرا مشخص کنید و سپس  درآن تغییرات مورد نیاز را بدهید وآنراسازگاز و هماهنگ با مکان و زمان  و جامعه  خودتان کنید.

از این روش عموما همه دارند استفاده می کنند. برای روشن شدن به مثال های زیر توجه کنید.

مثلا با جستجوی اینترنتی شما به مبحث مدیریت زمان بر می خورید و می بینید عده ی بسیاری نیز کلاس های مدیریت زمان را برگزار میکنند. ولی وقتی شما به انجا می روید چیز ملموس و بدرد بخوری عاید شما نمی شود. چون اکثرا ان فرد  ، این مرحله مکان کنونی را نگذرانده است و و مدیریت زمان را طبق فرهنگ و اداب و سنن و شرایط ایران و شهرها درنیاورده است .

اگر شما این مرحله مکان کنونی را در ایده ها و نواوری ها و خلاقیت های اکتسابی طی کنید .براحتی می توانید آنرا به جامعه ارائه کنید وموفق شوید.

مثلامدیریت زمان در ایران برای هرگروهی مفهوم  و تکنیک های مخصوص به خودش را دارد .که می توان آنها را به تفکیک تهیه کرد و ارائه کرد. برای نمونه:

مدیریت زمان در شهر تهران

مدیریت زمان در روستا

مدیریت زمان در اصفهان

مدیریت زمان برای دانشجوی پزشکی

مدیریت زمان برای مو منین

مدیریت زمان برای تست کنکور

مدیریت زمان در اسلام

و...

می بینید یک مبحث مدیریت زمان را وقتی مکان کنونی شود .چقدر دلپذیر و متنوع می شود  که هر کدام از انها سرمنشا خیر و برکت زیادی می شود.

از این روش در تمام حوزه ها می شود استفاده کرد. و خلاقیت های زیادی بخرج داد و الگوها و روش های متناسب خودتان یا محل کار یا خانواده یا کشورتان ارائه کنید.مانند:

الگوی اقتصادی ایرانی و اسلامی

مهندسی شیمی اسلامی

مدیریت اسلامی

مدیریت ایرانی و اسلامی

پزشکی سنتی ایرانی

هنر ایرانی

۵ اس ایرانی

قرآن وخانواده

و ...

 

                                                                         موفق باشید

                                                                    مهندس محمد رضاابراهیمیان

 

  
نقش حلال اصلی و کمکی در ساخت ورنی مرکب چاپ
ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٦  

به نام خدا

در مرکب سازی برای راحتی تولید و یا با توجه به فرمولاسیون ، یک ورنی بعنوان نیمساخته ساخته می شود. که از آن در فرمولاسیون های بعدی استفاده می شود.

در برخی ورنی ها باید رزین جامد را در یک یا چند حلال حل کرد . وبه یک ویسکوزیته و فلوی مناسب برای ساخت مرکب رسید.

اکثرا در برگه  اطلاعات فنی رزین ، حلال هایی را که رزین در آن قابل حل است را آورده اند .که کمک زیادی به طراح فرمولاسیون می کند.

حلال اصلی آن حلالی است که رزین جامد  را در خودش حل می کند. وبا آن می توان ویسکوزیته و فلوی ورنی را تنظیم کرد. بعنی هرچه نسبت حلال اصلی به رزین بیشتر باشد.یک ورنی با ویسکوزیته کمتر و فلوی بیشتر بدست می اید.

ولی در عمل ساخت ورنی  فقط با حلال اصلی، مشکلاتی مانند بوی زیاد ، سرعت تبخیر زیاد و یا سرعت تبخیر کم ویا قیمت دارد . لذا باید برای حل این مشکلات از حلال های کمکی استفاده کرد . تا مشکلات فوق الذکر حل شود.در حالی که ممکن است رزین در آن حلال کمکی قابل حل نباشد. ولی باید با هنرمندی حلال اصلی و حلال کمکی را پهلوی هم نشاند . و ورنی با خواص مورد نظر خود ساخت .

موفق باشید

محممد رضا ابراهیمیان 
روش گردشی گزینشی در خلاقیت
ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٦  

به نام خدا

روش گردشی گزینشی یک روش کارامد و خوبی در خلاقیت است . که شما می توانید از آن در کار و شغل و زندگی خو دتان استفاده کنید. و خلاقیت بخرج داده و پیشرفت کنید. در این روش شما ابتدا روی موضوع مورد نظرتان خوب فکر کرده و تمرکز می کنید . که چطور می توانید انرا حل کنید و به ایده جدیدی برسید. شما تمام ایده ها و راه حل ها را یاداشت کرده و روی آن فکر می کنید.

ممکن است رفته رفته به  یک بن بست ذهنی برسید و دیگر ایده و راه حلی جدیدی با  فکر شما نرسد . و موضوع شما لاینحل یاقی مانده باشد.

در این حالت شما یک کاغذ و قلم برداشته  و بیرون می روید . وبه گردش می پردازید. و به اطراف دقت می کنید .با دیدن  اطراف، ذهن شما فعال شده و ایده ها  وراه حل های جدیدی به مغزتان خطور می کند .بلافاصله آنها را یادداشت کنید . وروی آنها فکر کنید .سپس ایده ها را دسته بندی و اولویت بندی کنید وبرای حل موضوع مورد نظرتان استفاده کنید.

برای مثال فردی را در نظر بگیرید ک دارای سوپر مارکت معمولی است و می خواهد  فروش را بالاتر ببرد و کارش را توسعه بدهد و میخواهد از روش گردشی گزینشی استفاده کند . وی قلم و کاغذی بر می دارد و در بیرون مغازه به گردش می رود  و بادیدن،  ایده هایی به ذهنش می رسد و یادداشت می کند.

آنچه می بیند                                  ایده ای که به ذهنش می رسد

موتور سیکلت  : استفاده از پیک موتوری رایگان یا با  هزینه برای ارسال اجناس مشتری

کامپیوتر          : استفاده از کامپیوتر برای کد بندی و چاپ فاکتور

رنگ فروشی   : رنگ امیزی جدید مغازه و شیک سازی آن

عطر فروشی   : استفاده از عطر برای خوشبو کردن فروشنده و مغازه

تاکسی تلفنی: دادن کد اشتراک به مشتریان

تراکت روی زمین: چاپ تراکت و پخش آن در محله

تبلیغ طراحی سایت: طراحی یک سایت اینترنتی برای مغازه

نجاری           : تغییر دکوراسیون مغازه

لوازم خانگی : استفاده از بخاری و کولر برای آسایش مشتریان

فروشگاه شهروند: استفاده از بارکد خوان و سیستم باز برای فروش

تابلو سازی  : طراحی و نصب یک تابلو سر در مغازه   

 

 به همین ترتیب که به گردش ادامه می دهد ، ایده های زیادی به ذهن او می رسد .وی تمام آنها را یادداشت نموده و سپس دسته بندی و اولویت بندی  نموده و بتدریج اجرا می نماید و کارش و مغازه اش را متحول می نماید.

موفق باشید

مهندس محمد رضا ابراهیمیان 
تکنیک ساخت و شلیک موشک در خلاقیت
ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٦  

به نام خدا

معمولا افراد خلاقیت را خیلی کار خاص و خارق العاده ، می پندارند. که کار سخت و پیچیده ای است . لذا در اینجا تکنیک ساخت و شلیک مو شک آورده می شود تا شما براحتی بتوانید . بعنوان فرد خلا ق شناخته شوید.

تمام انسان  ها با هم متفاوت هستند .هرکسی در مکانی و زمانی قرار دارد . هرکسی مجموعه ای از توانایی ها و مهار تها با خود دارد .که با تمام انسانهای روی کره زمین متفاوت است. هر انسانی منحصر بفرد است .یک کشاورز ایرانی تجربیات و اطلاعاتی را دارد که یک متخصص قلب در آمریکا ندارد .همانطور که آن متخصص قلب تجربیانی دارد که یک مهندس مکانیک  در ایران خودرو ندارد.

شما نیز تجربیات و اطلاعات و دانش و توانایی ها یی دارید که هیچ کس در دنیا ندارد.

فقط شما باید این مجموعه  توا نایی ها و مهارت ها و تجربیات را  شناسایی و جمع آوری کنید. واز آنها یک موشک بسازید. وبه سمت جامعه شلیک کنید . یعنی به جامعه ارائه کنید. ممکن است در ابتدا نام موشکی را که ساخته اید ندانید و یا سمتی که باید شلیک کنید را ندانید . ولی نگران نباشید ،پس از اولین اقدام و اولین شلیک ، می توانید آثار و تبعات انرا در جامعه ببینید . و به تجزیه و تحلیل آن بپردازید وتغییرات و اصلاحات لازمه را درجهت گیری مجدد بعمل آورید.

شما آنقدر باید به ساخت وشلیک موشک توانایی هایتان ادامه دهید.تادرجایگاه صحیح ، خدمات و توانایی هایتان درجامعه قرار بگیرید. وجامعه شما را بعنوان فرد ارائه کننده آن خدمت و یا توانایی بشناسد.

چون شما در مکان واقعی خودتان قرار گرفته اید ، دیگر هیچ کس توان مقابله و رقابت با شما را ندارد.و می توانید به آسانی محصولات و خدمات خودتان را به جامعه و دنیا معرفی کنید. و شاد و خرم در کنار عنایت خداوند، زندگی کنید.

موفق باشید

مهندس محمد رضا ابراهیمیان

  
پر رونق سازی و جذاب سازی خانواده
ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٦  

به نام خدا

در زمان حاضر دیگر به شکل سنتی سابق، نمی توان خانواده را مدیریت کرد. در دنیای حاضر خانواده همچون نهاد وسازمانی است که در جوار دیگر نهاد های جامعه قرار گرفته است. و اعضای خانواده هنگام بیرون رفتن از منزل ،جذابیت ها و شعارها و مسائل گوناگونی را می بینند. که ممکن است روی آنها اثر مثبت و یا منفی بگذارد.در حقیقت  خانواده باید بتواند با جذابیت هاو تنوع بیرون رقابت کند.تا بتواند به هدفش که ،آسایش و آرامش همسران وفرزندان وتربیت نسل آینده است برسد.

در این شرایط سخت ،تمام اعضاء خانواده و بویژه پدر و مادر باید بکوشند تا فضای خانواده فوق العاده جذاب و راحت و شاد باشد.تا در مقایسه با بیرون نهاد خانواده بتواند رقابت کند.

بسیاری از خواسته های منطقی و شرعی و عرفی را می توان در خانواده برآورد ه کرد. بگونه ای که فرزندان دیگر نبازی به برآوردن پرمخاطره آن، از بیرون  پیدا نکنند.

مثلا خانواده، تفریحات دسته جمعی و خانوادگی را در برنامه هایشان بگنجانند.  تا محیطی شاد ایجاد کنند.

یا مثلا با خرید کامپیوتر در منزل، آنها را از رفتن به گیم نت بی نیاز کنند.

یا با خرید بازی ها و سی دی های مجاز  وآموزشی ،و قت انها را پرکنند.تا سراغ موارد غیر مجاز نروند.

یا با خریدن البسه شاد و رنگهای روشن در منزل،حس پوشاک جدید انها را ارضاءکنند.

تاجذب مدل های نا پسند بیرون نشوند.

یا با رفتن به اماکن مذهبی و زیارتی و صرف غذا در بیرون ،وقت انها رادر محیط های مذهبی پر کنند . تا از شرکت در مجالس گناه بی نیاز شوند.

در زمان حاضر اگر شما تلاش نکنید و خانواده اتان را جذاب و پر رونق نکنید .دیگران اینکار را برا ی شما انجام می دهند .و اعضاء خانواده شما را جذب خودشان می کنند. که ممکن است نیت سوء و ناپاکی داشته باشند. و ضربات جبران ناپذیری به شما بزنند.

موفق باشید

محمد رضا ابراهیمیان

 

 

  
تکنیک رهایش در خلاقیت
ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢۱  

به نام خدا

خلاقیت ابتدا در ذهن و فکر اتفاق می افتد. سپس از ذهن خارج شده و به بیرون تراوش  می کند.وبه شکل ایده ، مقاله ، جزوه ، گفته ، وسیله ،راه حل  ، دستگاه ، تئوری ، نظریه ، طراحی ، روش ، فرایند و ... خود را بروز می دهد.

لذا هنگام خلا قیت ممکن است شما مطالعات و آزمابشات و بررسی های زیادی را انجام داده باشید. و به تجزیه و تحلیل  و تفکر و تمرکز شدیدی پرداخته باشید. ولی هنوز به چیز جدیدی نرسیده باشید . وایده وترکیب جدیدی به ذهن شما نرسیده باشد.دراین هنگام شما می توانید  از تکنیک  رهایش استفاده کنید.

در این روش شما ان موضوع را رها کرده و به کار دیگری می پردازید. وبه ان فکر نمی کنید. سپس بعد از گذشت مدتی،  یا چند روز  مجددا به سر آن موضوع برمی گردید . وبه ان فکر می کنید .در این حالت اکثرا به ایده جدید دست می یابید .و در صورت نیاز می توانید اینکار را تکرار کنید.

در خلاقیت تر وتازه و سرحال نگهداشتن ذهن ، اهمیت زیادی دارد.

                                                                                موفق باشید

                                                                                ابراهیمیان 
فرایند مدیریت بر خود
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٠  

به نام خدا

انسان برای رسیدن به خدا باید خودش را اصلاح کند.وعقایدو رفتار وکردار خودش را به گونه ای اصلاح کند. که روحش به آسانی به سمت خدا برود.وبه زندگی اش نظم الهی بدهد. .ودر
مجموعه سیستم و دستورات الهی حرکت کند.فرایند خودسازی واصلاح خویشتن تمامی ندارد .
وتا پایان عمر ادامه دارد. و اگر انسان به رفع عیوب خودش بپردازد. دیگر وقت پرداختن به عیوب دیگران را ندارد .

هر انسانی حتی برا ی موفقیت در زندگی و امور مادی باید بر خودش مدیریت کند . و دائم خودش را اصلاح کند.وار جان و روح وجسم خودش مراقبت  کند.

نمونه هایی از فرایندهایی که هر فردی با بر آن نظارت کند وردر حیطه مدیریت بر خود می گنجد به شرح ذیل است:

فرایند هدف گذاری

فرایند معنویت و خدا محوری

فرایند شناخت علایق و توانایی های خود

فرایند اصلاح عقاید

فرایند اصلاح باور های ذهنی

فرایند آراستگی ظاهری

فرایند ورزش و آمادگی جسمانی

فرایند تغذیه

موفق باشید - ابراهیمیان 
فرایند خدا محوری
ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٠  

به نام خدا

در این شلوغی وانبوه اطلاعات و تکثر در امور  ،یافتن راه زندگی و هدف خلقت واقعا مشکل است . ولی  هنر زندگی در این است که در بین انواع مشکلات وسختی ها و انواع آداب و رسوم و تفکرات و عقاید، هر طوری که هست به سمت خدارفت. ودر جوار خدا آرامش یافت .و به سلامت از دنیا و برزخ وقیامت عبور کرد.و با بهترین انسان ها در جوار قرب الهی همنشین و محشور شد .انشاء الله


خدایا تو خودت ولایت و سرپرستی ما را به عهده بگیر و ما را از این دام های انبوه که بسیار ظریف و خطر ناک هستند برهان.

فرایند خدامحوری

در این نگرش انسان رو به سوی خداوند می کند وتمام هم و غمش نزدیکی و رسیدن  به خدا می شود.وهر روز فرایند نفس و روح  و عقاید واعمال خو دش را اصلاح می کند تا پیوسته راحت تر و بهتر وایمن تر به سمت خدا برود.  و تحت سخت ترین شرایط هم دست از خدا برندارد.فرد رفته رفته
لذت مناجات الهی و گفتگو با خداوند رامی چشد و لذت می برد. ودیگر این آرامش و لذت قرب الهی را در هیچ جای  کره خاکی پیدا نمی کند .و تمام شور وشعف وانرژی خودش را از خدا می گیرد.وتبدیل به فرد پر تلاشی می شود . که خستگی در او راه ندارد. وهیچ کس را یارای مقابله با او نیست. چون خدا یار اوست .

برای اینکه انسان در تلاطم زندگی از خدا غافل نشود.باید خودش را در محدوده تقوی نگهدارد . و به حجت ها ومنابع پاک و زلال خودش را وصل کند.این منابع  حی  وزنده هستند.و طبق شرایط روز آداپته می شوند.

نمو نه هایی ار فرایند ها و منابع در ذیل آورده شدهاست که هر فردی طبق شرایط خاص خودش میتواند از آنها بهره ببرد.و با نگریستن به انها همچون فانوس دریایی راه را بیابد وخودش را در محدوده خدا محوری نگه دارد . واز طوفان دنیا و حوادث به سلامتی  عبور کند  ولحظه به لحظه خودش را به خدا نزدیک کند.

فرایند قرآن

فرایند دعا

فرایند اسماء الله

فرایند امام زمان (عج )

فرایند آقای خامنه ای

فرایند مسجد

فرایند نماز جماعت

فرایند دعای کمیل

فرایند نماز جمعه

فرایند زیارت

فرایند جلسات و سخنرانی های مذ هبی

فرایند رادیو قرآن

فرایند رادیو معارف

فرایند سایت های مذهبی و معتبر

فرایند کتب ، مجلات ، مقالات ، روزنامه و مطالب مذهبی

 موفق باشید -ابراهیمیان 
فرایند خانواده
ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٠  

یک خانواده کوچکترین واحد اجتماعی است . که جایگاه ویژه  و بسیار مهمی دارد. با توجه به پیشرفت ها و تغییرات وجود امده در عصر حاضر حفظ و نگهداری این کانون به تلاش و کوشش و علم زیادی نیاز دارد.

برای سادگی می توان خانواده را به زیر فرایند هایی مشابه زیر تقسیم کرد . که مدیریت و اصلاح وپیشرفت آن به علم وکوشش بستگی دارد . واگر انرا جدی نگیرد به خانواده شما ضربهی سختی وارد مشود.

نمونه زیر فرایند های خانواده:

فرایند معنویت

فرایند آموزش

فرابند پوشاک

فرایند تغذیه

فرایند اقتصاد خانواده

فرایند حسابداری

فرایند تفریح

فرایند صله رحم

فرایند تربیت

فرلیند نوساز ی واصلاح وسایل منزل

فرایند دکوراسیون

فرایند نظافت

فرایند عبادت

فرایند همسر داری

فرایند فرزند داری

فرایند استفاده از فناوری در خانواده

فرایند پیشگیری و درمان

                                                                       موفق باشید - ابراهیمیان 
مدیریت زندگی
ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٠  

به نام خدا

هر انسانی زندگی خاص و ویژه خودش را دارد.و به همین علت هر فردی منحصر بفرد می باشد.

در زندگی فرایندها و عوامل زیادی دخیل هستند .که هر فردی باید تا حد امکان ودر حد توانش بر این فرایندها مدیریت کند و آنهار ا اصلاح کند.ویا  بهبود ببخشد.نمونه هایی از فرایندهای زندگی که در زندگی اکثر افراد وجود دارد به شرح ذیل است:

فرایند خدامحوری

فرایند مدیریت بر خود

فرایند خانواده

فرایند شغل و کسب وکار

فرایند اجتماع ومحیط پیرامون

موفق باشید-ابراهیمیان 
تمسک به اسما’الله
ساعت ٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱٩  

به نام خدا

محور وجوهره اسلام توحید است.که مفهوم آن اینست که خداوند در همه چیز حاضر و ناظر است. وهمه هستی در ید قدرت اوست.و هر حرکتی و هر جنبشی  با اذن اوست . اوست که همه کاره است و دیگران هیچ اند.مگر او بخواهد.

و جوهره توحید در اسماء الله نهفته است . بعنی هرچیزی که در هستی و جود دارد مظهر یکی از اسماء  خداوند است .مثلا، کل این دنیا ،مظهر خالقیت خداوند است.

و جوهره اسماءالله، در اسم اعظم نهفته است. که خیلی ها بدنبال این اسم اعظم بوده اند .چون اگر انسان به ان اسم دست بیابد هر کاری که بخواهد می تواند انجام بدهد.

اما اینها مختص خواص و اولیای الهی است .و دست ما به انهانمی رسد .

ما چکار کنیم که از این اسماءالله بهره بگیریم

.راه حلی که به ما تعلیم داده اند اینست که:

با توجه به وضعیت و روحیات و شرایط زندگی و توان و قدرتمان بگردیم و آن اسماء ااهی را که به ما نزدیک است و میتوانیم خود را به ان نزدیک کنیم، از ادعیه ای ،مثل جوشن کبیر یا حدیث اسماءالحسنی انتخاب کنیم .

سپس وروی ان فکر کنیم وآنرا ورد زبانمان کنیم  وسعی کنیم متخلق به آن شویم.  

لذا افراد مختلف  میتوانند به یک یا چند اسم خداوند تمسک بجویند. و از آن استمداد و بهره بگیرند .و چون انسانها بالقوه خلیفه الله هستند . مظهر اسماءالله شوند.

 جند نمونه ذیلا اورده شده است:

علما و دانشمندان: میتوانند به اسم علیم ،بصیر، خبیر،حکیم  تمسک بجویند

مخترعان و مبدعان و افراد خلاق : می توانند به اسم خالق ،خلاق  تمسک بجویند

حسابداران : می توانند به اسم حسیب تمسک بجویند

نگهبانان : می توانند به اسم رقیب تمسک بجویند

 

شما نیز می توانید به اسماءالله چنگ بزنید . واز ماسوی الله قطع امید کنید . و دائم بسوی خدا بروید . و متخلق به چندین  اسم خدا شوید.

                                                                             موفق باشید - ابراهیمیان

 

 

  
روش تجربی بهینه سازی درصد افزودنی ها در مرکب چاپ و رنگ
ساعت ۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱٩  

به نام خدا

در فرمولاسیون مرکب چاپ و رنگ ،شما عموما ناچارید از افزودنی ها یی مانند

ضد کف(antifoam & defoam) ،همتراز کننده ها(leveling agent )، پخش کننده ها & خیس سازها(wetting   & dispersing agent )و... استفاده کنید.

این افزودنی ها (additve) اکثرا دارای قیمت بالایی هستند . وازطرفی اگر از حدی کمتر در فرمو لاسیون در نظر گرفته شود، اثربخشی لازم را ندارد. و اگر بیشتر از حد لازم ،به فرمولاسیون اضافه شود ، باعث بروز اثرات نا مطلوب در مرکب چاپ و رنگ می شود.و قیمت نهایی فرمول نیز بالا می رود. لذا بهینه سازی درصد افزودنی در فرمو لاسیون اهمیت زیادی دارد.

برای بهینه سازی روش تجربی زیر را می توان گام به گام  بکار برد.

1- ابتدا برگه اطلاعات فنی (data sheet) و برگه ایمنی(safty data sheet )را با دقت زیاد چند بار مطالعه کنید تا نکاتی را که سازنده بدان اشاره کرده است را بخوبی بفهمید و محدوده در صد پیشنهادی افزودنی به فرمول که توسط سازنده اعلام شده است را یادداشت کنید. اگر این اطلاعات موجود نبود حتما از سازنده بخواهید آنرا برای شما فاکس یا ایمیل کند یا بنحو مقتضی بفرستد.

2-سه آزمایش انجام دهید . بدین ترتیب که سه نمونه فرمولاسیون مرکب بسازید. یکی با کمترین درصد افزودنی ،دیگری با بیشترین درصد افزودنی ،ویکی با درصد بین این دو مقدار .(مثلا .5%، 1%و 1.5%)

3- نتایج را بررسی کنید وببینید در کدام محدوده نتایج بهتری از افزودنی گرفته اید.(مثلابین.5% تا 1%)

4- مجددا در بین این محدوده سه آزمایش با درصد کم ،متوسط و زیاد آنجام بدهید و نمونه را بسازید.(مثلا 6.5%، 7.5%و 9%)

5- نتایج بدست آمده را تجزیه و تحلیل کنید .و درصد بهینه را بدست آورید.

6- در صورت نیاز در محدوده جدید آزمایشات  را تکرار کنید

7- سعی کنید افزودنی را در کمترین درصد ممکن استفاده کنید ،تا از واکنش های نا خواسته جلوگیری کنید.

                                                                            موفق باشید - ابراهیمیان

  
خلاقیت الهی و خلاقیت شیطانی
ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱۸  

به نام خدا

ذهن و فکر و روح آدمی آبشخورها و ورودی هایی دارد.که متاثر از محیط بیرون است. که در مغز و فکر و وهم و خیال انسان ،روی این ورودی ها تجزیه و تحلیل و بررسی و دسته بندی و ترکیب بندی جدید و... انجام می شود.ویک خروجی به شکل ایده ،فکر نو ، طرح ، تئوری ، راه حل ، و..بوجود می آید.

ورودی هااز طریق  چشم ،گوش ، زبان ،لامسه ، بو ویا الهام، وارد روح و روان ادمی می شود.وپردازش می شود. ویک خلاقیت،  یا ایده، یا راه حلی، به انسان می دهد.

خداوند حکیم و خلاق و خالق هستی،  در چارچوبه تقوی و احکام اسلام به ما دستوراتی داده است .و برخی از چیز ها را برما واجب و مستحب و مباح  گردانیده است .و به ما گفته است که ای آدمیان شما باید در این محدوده ها باشید .تا ورودی های ذهن و روح شما طیب و طاهر و پاکیزه باشد . تا انچه در ذهن و روح و فکر ومغز شما پردازش می شود.نیز پاک باشد و خروجی شما نیز پاک باشد.

بعبارتی کسی که در محدوده دستورات خداوند زندگی می کند اگر از او خلاقیت یا ایده یا الهامی سر زند ،موجبات خیر و رحمت و سعادت خودش و دیگران است.

ولی کسی که در محدوده حرام یا مکروه زندگی می کند . ورودی های ذهن و روح  او آلوده و نا پاک است .وشیطان که مظهر پلیدی است همنشین اوست. وهرچه در ذهن و روح و فکر او پردازش شود و به بیرون تراوش کند پست و پلید است . و موجب شر و عذاب خودش ودیگران است.

در زمان حاضر و در تاریخ گذشته نمونه های بسیار زیادی از خلاقیت الهی و خلاقیت شیطانی رادیده و یا شنیده اید.

مثلا یک دانشمندایده می دهد که از اترژی هسته ابی برای تولید برق استفاده شود . ویک دانشمند شیطانی ایده می دهد که از انرژی هسته ای برا ی بمب و کشتار استفاده شود.

یک دانشمند از کشف میکروب برای درمان بیماری ، ویک دانشمند دیگراز میکروب  برای ساخت بمب میکروبی استفاده می کند.

گروهی از ماهواره و اینترنت و تلویزیون برای گسترش  فضایل اخلاقی  و عده ای برای تباهی و ترویج فساد از آن استفاده می کنند.

لذا در هر ایده و خلاقیت و الهامی باید مراقب بود که رنگ و بوی الهی داشته باشد نه شیطانی.

بهترین معیار برای تشخیص، رعایت تقوای الهی  است یعنی انجام واجبات و پرهیز از محرمات.و گوش جان سپردن به ولایت .

بسیاری از آدمها مابین این دو گروه هستند. بعنی خلاقیت های انها درصدی الهی و درصدی شیطانی است و ان بستگی به درجه تقوای آنها دارد.

                                                                    موفق باشید-  ابراهیمیان

 

  
تکنیک به خواب سپاری در خلاقیت
ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱۸  

به نام خدا

هنگام خواب ضمیر خود آگاه انسان، فعالیتش کم می شود.و فکر و مغز و روح آدمی به آرامش و آسایش بیشتری  می رسد.ودسته بندی مطالب در ذهن راحت تر انجام می شود. و احتمال یافتن راه حل برای مسائل بیشتر می شود.از این امکان، می توان در خلاقیت استفاده کرد.

در روش به خواب سپاری شما هنگامی که شب برای خوابیدن به بستر می روید.

در مورد موضوع مورد بررسی ویا مشکل ویا مسئله ای که نیاز به خلاقیت و یافتن راه حل دارید.به شدت تمرکز کرده وفکر می کنید .و به تجزیه و تحلیل انها می پردازید.و انقدر ادامه می دهید، تا در همان حالت خوابتان ببرد.

 اغلب نیمه های شب از خواب بیدار می شوید و راه حل مناسب را می یابید . ویا صبح با نشاط هستید. ودر خودتان راه حل مسئله را پیدا شده می یابید. این روش براحتی جواب می دهد .

ولی باید دقت کنید که در استفاده  از این روش افراط نکنید چون ممکن است باعث اختلال در خواب شود . و یا روز بعد در خودتان کسالت و خستگی احساس کنید.

                                                                                        موفق باشید.

                                                                                       ابراهیمیان 
کتاب آموزش و اجرای 5 اس در محیط کار تالیف مهندس محمد رضا ابراهیمیان
ساعت ٩:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱۱  

به نام خدا

با توجه به تماس های مکرر دوستان کتاب" آموزش و اجرای ۵ اس در محیط کار "که تالیف اینجانب می باشد بطور رایگان در دسترس علاقمندان قرار می گیرد. امید است مفید باشد.             موفق باشید.

 

آموزش و اجرایS 5 در محیط کار

 

پاکیزگی، آراستگی

کار آیی، بهره وری، خلاقیت

آرامش، راحتی                                                                       

                                            تألیف: مهندس ابراهیمیان

  

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

آموزش و اجرای 5S در محیط کار

 

 

تألیف: مهندس محمد رضا ابراهیمیان

 

 

 

 

نام کتاب:آموزش و اجرای 5S در محیط کار

نام نویسنده: مهندس محمد رضا ابراهیمیان

همراه: 09126855163

ایمیل: mrebra@chmail.ir

وبلاگ: www.ebra.persianblog.com

ناشر: مهندس محمد رضا ابراهیمیان

 

 

 

 

 

 

 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                        صفحه

 

مقدمه

بخش اول- شناخت 5S

5S چیست؟

چه وقت 5S بکار می آید؟

چرا 5S زود پذیرفته می شود؟

فراید و نتایج اجراء 5S چیست؟

بخش دوم- پنج گام اجرای

گام اول- دور ریزی

الف) تعیین گسترة عملیات

ب) آموزش افراد

ج) شناسایی و جداسازی اقلام ضروری و غیر ضروری

د) دور ریختن اقلام غیر ضروری

ه) جلوگیری از انباشت غیر ضروری ها

گام دوم- چیدمان

الف) تحلیل وضع موجود

ب) دوری و نزدیکی اقلام به محل استفاده

ج) حذف زمان جستجو

د) زیبایی

ه) چیدمان اقلام بزرگ

و) بهینه سازی مکان و فضا

ز) مشورت با افراد

ح) نامگذاری و منشاءگذاری

گام سوم- پاکیزه سازی

الف) تعیین اقلام نیازمند پاکیزگی

ب) اولویت بندی

ج) تعریف حد پاکیزگی

د) تهیة برنامة زمانبندی شده

ه) عملیات تمیزکاری

و) رفع نواقص گام اول و دوم

گام چهارم- پاکیزه نگهداری

الف) نصب نام و جای اقلام

ب) خط کشی و علامت گذاری با رنگ

ج) نصب تابلوهای ایمنی

د) نصب دستورالعمل

ه) تعیین مسئول

و) پاداش دهی

ز) حذف علل آلودگی

گام پنجم- فرهنگ سازی

الف) آموزش

ب) تمرین عملی

ج) ملکة ذهن شدن

و) مشارکت

ه) کنترل

پایان

 

 

 

 

مقدمه:

 5S برگرفته از حروف اول پنج کلمة ژاپنی می باشد. که با اجرای آن می توان محیط کار را به یک محیط پاکیزه و زیبا تبدیل کرد. به گونه ای که افراد با آرامش و راحتی و با رغبت در آن مشعول کار باشند.

کتابها و مقاله های زیادی در این باره منتشر شده است که عموماً برای متخصصین و اهل فن قابل استفاده است. چون در فرهنگ مردم کشور ایران،5S  به شکل خانه تکانی اول عید وجود دارد. لذا بهتر دیده شد،5S به زبان ساده و مطابق فرهنگ ما و قابل فهم برای عموم به نگارش در آید، تا با ارائة روش های ساده و عملی،همگان بتوانند در محل کار خود آنرا اجرا کنند و خانه تکانی صنعتی انجام دهند. و موجبات پیشرفتشان را فراهم سازند. امید است این خدمت کوچک مورد رضای خداوند متعال قرار گیرد

                                                                                                                      انشاءا...

                                                                                                                محمدرضا ابراهیمیان

                                                                                                                                           اسفند ماه 84

 

 

 

 

 

 

بخش اول- شناخت5S

 

5S چیست؟

برگرفته از حروف اول پنج کلمة ژاپنیseiri (دور ریزی)،seiton (چیدمان)، seiso(پاکیزه سازی)،seiketsu (پاکیزه نگهداری)،shitsuke(فرهنگ سازی) می باشد. و شامل یکسری اصول و فعالیت ها و گام هایی است که در قالب یک نظام فرهنگی بر ایجاد یک محیط کار سامان یافته، پاکیزه، دلپذیر، خلاق و حفظ آن تأکید دارد.

چه وقت5S بکار می آید؟

 5S بر اساس نظم و پاکیزگی و پرهیز از در هم ریختگی و کثیفی بنا شده است. لذا هر گاه محیط کار خیلی شلوغ است و جابجایی اقلام به مسافت طولانی نیاز دارد. و برای یافتن هر چیزی زمان زیادی صرف جستجو می شود. و افراد زحمت بیهوده میکشند5S می تواند به شما کمک کند. و کار تلاش اضافه و بی نتیجه را حذف کند و جای آن آسایش و راحتی بیاورد.

هر گاه سقف ها، دیوارها، پنجره ها، چراغها،اتاق ها، ماشین آلات، ابزارها، کمدها و... کثیف هستند و آلودگی و سیاهی از درو دیوار می بارد و روحیة افراد را بضعیف می کرد، 5S  می تواند کثیفی را از بین ببرد ویک محیط تمیز، زیبا را و کارآمد را به شما تحویل می دهد.

 

5S زود پذیرفته می شود؟

مفاهیم5S ساده بودو با اجرای آن به سرعت محیط پاکیزه و دلپذیری بوجود می آید. که افراد از آن لذت می برند و نتایج کار را خیلی زود مشاهده می کنند. چون انسانها فطرتاً تمیزی را دوست دارند، لذا به آسانی5S را می پذیرندو بکار می بندند.

اجرای5S مستقل از اندازه و نوع کار است، یعنی می توان آنرا در یک واحد عظیم پترو شیمی، پالایشگاه نفت، کارخانه، سازمان، اداره، شرکت، تعمیرگاه، فروشگاه، مغازه، دفترکار، منزل و یا هر جایی که شما بخواهید، بکار برد

اجرای5S نیاز به سرمایه گذاری نسبتاً اندکی دارد و براحتی می توان آنرا شروع کرد که این امر خود باعث پذیرش سریع افراد مدیران می شود.

فواید و نتایج اجرای5S چیست؟

اگر در محیط کار، 5S بطور کامل و مناسب اجرا شود، دارای برکات و فواید زیادی است که عبارت است از:

- محیط کار خلوت و باز می شود و فکر افراد راحت و آزاد می شود و خلاقیت رشد می کند

- بدلیل تمیزی و آراستگی افراد به محیط کار خود افتخار می کنند و روحیه ها در آن بالا می رود و انگیزه ها بیشتر می شود.

- بدلیل راحت شدن کارها، کیفیت کار بالا می رود و کارها با سرعت بیشتری انجام شده و تحویل دقیق می شود و لذا مشتری ها و بازار بیشتری بدست می آید.

 

بخش دوم- پنج گام اجرای5S

گام اول- دور ریزی

در محیط کار، چون افراد سرگرم کار هستند، با گذشت زمان رفته رفته محیط کار شلوغع می شود و افلام زیادی در آن انباشته می شود. در نتیجه، تمیز کردن، چیدن و مرتب کردن آنها نیز مشکل ترو وقت گیرتر می شود. و هر روز بر بی نظمی و کثیفی محل کار اضافه می شود. و این امر همچون باتلاقی تمام افراد را در خود فرو می برد. و انگیزه ها و روحیه ها را کاهش می دهد و وضع را بدتر می کند در این شرایط اولین و مفیدترین کار، دور ریختن اقلام غیرضروری و خلوت سازی است. مراحل برداشتن این گام ذیلاً آورده شده است.

الف) تعیین گسترة عملیات

با توجه به نوع فعالیت، محیط کار می تواند خیلی بزرگ و پیچیده، متوسط و یا کوچک باشد. لذا ابتدا باید بخش کوچکی از محیط کار انتخاب شود. و حتی بهتر است اول از دفتر کار، میز کار یا ابزارو وسایل خودتان شروع کنید. چون بدلیل آشنایی کامل با آن بخش، شریع تر  و راحت ترمی توانید 5S را در آن جا اجرا کنید. پس آن نقطه را الگویی برای دیگر قسمت ها قرار دهید بدست آمده در این بخش را در دیگر مکان ها بکار برید:
بنابراین ابتدا، محدوده و گستر، مناسب را کاملاً مشخص کنید و تمام فکرو انرژی اتان را در آن بخش متمرکز کنید.

  ب) آموزش افراد

پس از انتخاب گسترة عملیات؛ ابتدا این کتاب را چند بار بخوانید تا مفاهیم آنرا بخوبی درک کنید. پس برای اشخاصی که در آن محدوده کار می کنند یک جلسه آموزشی تشکیل دهیدو اصول، را برای آنها توضیح دهید. تا همگی، با روش کار آشنا شوند. و نقطه ابهامی برای آنها باقی نماند. با آغاز کار اینسان با ذهن باز آماده همکاری با شما شوند و پیشنهادهای سازنده ای به شما ارائه دهند.

ج) شناسایی و جدا سازی اقلام ضروری و غیر ضروری

پس از آموزش، سما می توانید با همگاری افراد یا مسئول قسمت انتخاب شده تمام گوشه و کنارها، کمدها، قفسه ها و نقاط را دقیق بگردید و تمام وسایل موجود در محل را از نزدیک ببینید و در صورت نیاز لیستی از آنها تهیه کنید. سپس با مشورت با ایشان، اقلامی که برای انجام کارشان مورد نیاز و ضروری است را مشخص کنید و در محیط کار باقی بگذارید. و اقلای که متعلق به دیگران یا قسمت های دیگر است یا غیر ضروری هستند. را مشخص کنید و در یک مکان آنها را جمع آوری کنید ویا در صورت نیاز بر چسب گذاریو علامتگذاری کنید.

د) دور ریختن اقلام غیر ضروری

در این مرحله، اصل بر رهاسازی از غیرضروری هاست. زیرا زیان نگاهداشت آنها به مراتب بیشتر از فواید احنمالی شان می باشد. نمونه هایی از اقلام غیر ضروری عبارتند از، مواد خارج از رده، مواد تاریخ مصرف گذشته، لوازم شکسته و فرسوده، وسایلی که سالی یک بار هم استفاده نمی شود ودر اینجا با مشورت افراد یا مدیریت باید تصمیم قاطعی برای اقلام غیر ضروری و متعلق به دیگران اتخاذ شود. و اقلامی که مطلقاً غیر ضروری هستندو  استفاده نمی شوند را بلافاصله دور بریزید و خود را  از شر آنها خلاص کنید. و مواردی که متعلق به دیگران یا قسمت های دیگر است را به خودشان بدهید. تا در مورد نگهداری یا دور ریختن آن تصمیم بگیرند و یا زمانی که نوبت اجرای 5S به آن قسمت رسید در مورد آنها تصمیم گیری شود. با طی این مرحله، تمام افراد، بلافاصله مشاهده می کنند که چقدر محیط کارشان خلوت شده است و احساس آرامش بیشتری می کنند.

ه) جلوگیری از انباشت غیر ضروری ها

پس از اینکه، افراد با تلاش توانستند ار شر اقلام غیر ضروری راحت شدند، باید از این به بعد مراقب باشند که از ورود و انباشت اقلام غیر ضروری در محیط کارشان جلو گیری کنندو بطور اتوماتیک هر گاه چیزی دیگر مورد استفاده واقع نشده و یا اضافی بود، با هماهنگی های لازمه آنرا از محیط کار خارج کنند و یا دور بریزند و همیشه فقط اقلام ضروری و مورد نیاز را در محل جائی بگذارند و فضای خلوت ایجاد شده را حفظ کنند و از آن لذت ببرند.

 

 

 

 

گام دوم- چیدمان

پس از خارج کردن تمام اقلام غیرضروری از بخش تعیین شده، نوبت به چیدن اقلام ضروری باقی مانده به گونه ای کار آمد می رسد. جوهرة چیدمان این است که  برای هر چیز جایی و هر چیز سر جای خودش یعنی باید برای هر یک اقلام ضروری، یک جای مناسب و مشخص طراحی شده و در نظر گرفته شود و محل آن نیز کاملاً مشخص باشد. به گونه ای که حتی یکی از لقلام ضروری بدون جای معین باقی نماند و تمام افراد بدانند پس از استفاده، هر چیز را باید کجا قرار دهند. هنگام چیدمان باید نکات ذیل را مد نظر قرار دهید تا به بهترین نتیجه برسید.

الف) تحلیل وضع موجود

ابتدا باید با بررسی و تفکر و با پرس و جو از افراد، دقیقاً علل چیدمان موجود در محیط کار را پیدا کنید. . متوجه شوید که آیا برای این نوع چیدمان دلیل ویژه و قابل قبولی دارند یا خیر.

این کار به شما کمک می کند که دلایل و محدودیت های چیدمان موجود را بخوبی درک کنید و با جزئیات کار آشنا شوید. و هنگام طراحی چیدمان جدید، نکات مهم آنرا در نظر داشته باشید و از هر گونه دوباره کاری و اتلاف وقت جلوگیری بعمل آورید.

ب) دوری و نزدیکی اقلام به محل استفاده

یکی از موارد اتلاف وقت در محیط کار، رفت و آمد و جابجایی بیهوده می باشد. که موجب خستگی افراد می شودو زحمتی است که هدر می رود و هیچ سودی عایدی هیچکس نمی شود.

برای کاهش و حذف این جابجایی، هنگام چیدمان باید دقت کنید که هر چه نیاز به استفاده از اقلام بیشتر باشد. باید به محل استفاده نزدیکتر باشد و هر چه نیاز کمتر است باید از محل استفاده دورتر قرار گیرد.

   

 

ج) حذف زمان جستجو

یکی دیگر از موارد اتلاف وقت در محیط کار، زمان جستجو برای یافتن اقلام مورد نیاز است. یعنی افراد برای یافتن ابزار یا شیء مورد نیازشان باید به این سو و آن سو بروند و تمام قفسه ها و کمدها و کشوها را بررسی کنند تا بالاخره بعد از چند دقیقه و گاهاً چند ساعت آنرا بیابند.

شما در چیدمان باید به گونه ای عمل کنید که این زمان جستجو حذف شود و کلیة اقلام ضروری، کاملاً آشکار و نمایان باشند و در صورت امکان پوشش ها و درهای کمدها و قفسه ها برداشته شود. وهمه چیز همانند یک ویترین سوپر مارکت مشخص و آشکار باشد. و هر که اراده کرد به سرعت، با اندک نگاهی موارد مورد نیاز خودش را پیدا کند و پس از استفاده به راحتی سر جایش برگرداند.

د) زیبایی

هنگام چیدمان علاوه بر سهولت دسترسی و حذف زمان جستجو زیتایی را در نظر بگیرید تا محیط کار شیک و قشنگ شود و دلپذیری آن باعث افزایش روحیه افراد شود.

ه) چیدمان اقلام بزرگ

هنگام چیدمان، ابتدا کارتان را از اقلام درشت و از دورترین محل ها آغاز کنید، چون معمولاً کم مصرف ترین ها آنجا قرار می گیرند. وقتی که اقلام بزرگ و دورتر، مرتب و منظم شدند و جای مناسب خود را پیدا کردند. آنگاه شما راحت تر می توانید جای مناسب اقلام پر مصرف را در نزدیک محل استفاده تعیین کنید، و بدین ترتیب کار را سریعترانجام دهید.

و) بهینه سازی مکان و فضا

گاهی یک محیط کار، فضای بزرگی دارد و مضیقه ای از نظر جا وجود ندارد و بدون زحمت می توان اقلام مورد نیاز را در آن چید. ولی گاهی محیط کار کوچک است و شما باید دقت و وسواس بیشتری هنگام چیدمان به خرج دهید و از  خود ابتکار نشان دهید تا حداکثر استفاده را از مکان بعمل آورید. تکات ذیل می تواند کمک برای ایده های اولیة شما باشد.

- مکان را برای انبار و ذخیره سازی اقلام اختصاصی در نظر بگیرید.

- مکان را برای انبار و ذخیره سازی اقلام مشترک در نظر بگیرید.

- ظروف کوچکی برای ساماندهی اقلام کوچک مد نظر قرار دهید.

- اگر نیاز است بجای اینکه قفسه ها را روی زمین بگذارید که دست و پا گیر باشد، روی دیوارها نصب کنید.

- از صندلی های جمع و جور یا تاشو استفاده کنید.

- اقلام مشابه را با یکدیگر در یک مکان مشخص نگهداری کنید.

- اصلاحات لازمه برای تغییر شکل اقلام یا مکان آنها، مانند کوتاه کردن میز، ... انجام دهید.

ز) مشورت با افراد

هنگام چیدمان، با افراد بخش انتخاب شده مشورت کنید و نظرات و پیشنهادات آنها را در نظر بگیرید و دلایل و هدفتان را از تغییر چیدمان برای آنها باز گو کنید.

مشورت، به همکاری و ارائه پیشنهادات مفید و سازنده از سوی افراد کمک شایانی می کند. وگرنه ممکن است شما به یک چسدمان برسید که افراد در آن راحت نیستند و آنرا نمی پذیرند و با آن به مبارزه بر می خیزند. و عملاً تمام زحمات و تلاش شما ازبین می رود و رائه کار   مختل می شود.

ح) نامگذاری و نشانه گذاری

پس از بررسی ها، مشورت ها، جابجا کردن ها، طراحی ه و .... در نهایت به یک چیدمان مناسبی می رسید که از نظرزمان و مکان و تمام موارد بهینه سازی شده است. پس از تصویب نهایی چیدمان جدید، در صورت نیاز اصلاحات و تغییرات لازمه را انجام دهید و در پایان برای اقلام و مکان نگهداری آنها ساده ای انتخاب کنید وبه طور موقت روی آنها برچسب گذاری و نشانه گذاری کنید. تا در صورت نیاز بعداً این نام ها- علامت ها را روی تابلوهای مناسب نوشته و نصب کنید تا دائمی شود.

گام سوم- پاکیزه سازی

پس از چیدمان مناسب اقلام ضروری، مانند خانه تکانی اول عید باید تمام گوشه و کنارهای محیط کار و تمام اقلام ضروریپاکیزه شوند. تا آنجا که همه چیز از تمیزی برق بزند و هیچ چیزی و هیچ جایی کثیف باقی نماند. برای برداشتن این گام مراحل زیر را باید طی کنید:

الف) تعیین اقلام نیازمند پاکیزگی:

با توجه به کوچکی یا بزرگی محیط کار، ممکن است مواردی که باید تمیز شوند کم یا زیاد باشند. لذا ابتدا با جستجو و بررسی محیط کار، مکان ها و اقلامی که نیاز به پاکیزگی دارند را مشخص کنید.

ب) الویت بندی

پس از تعیین اقلام، با توجه به میزان کثیفی و امکانات و شرایط و مشورت با افراد، مواردی که نیاز به نظافت دارند را اولویت بندی کنید و ترتیب کار رامشخص کنید.

ج)تعریف حد پاکیزگی

با توجه به وقت و هزینه و وضعیت اقلام و محیط کار، شما باید حد و استانداری را برای تمیزی در نظر بگیرید که مثلاً تمیزی در حد عالی، خوب یا متوسط باشد. بدیهی است با توجه به حد مشخص شد. زمان و انرژی لازم برای پاکیزگی متفاوت است. برای مثال، تمیزی در حد عالی نیاز به صرف وقت و هزینه بیشتری نسبت به تمیزی در حد متوسط دارد.

د) تهیة برنامة زمانبندی شده

با توجه به اولویت بندی و حد پاکیزگی مشخص شده، باید یک برنامة مدرن و زمانبندی شده برای نظافت تهیه کنید که مدت زمان نظافت هر جزء بخوبی در آن مشخص شده باشد. این برنامه برای هر محیط کاری متفاوت است. مثلاً در یک کارگاه کوچک، نظافت می تواند یکروز، انجام شود ولی در یک کارخانه بزرگ ممکن است چند ماه هم  به طول انجامد لذا با توجه به شرایط و محدودیت ها، این برنامه باید تهیه شود.

ه) عملیات تمیز کاری

ترجیحاً با کمک افراد های مکان و تقسیم کار بین آنها، طبق برنامه زمانبندی شده به نظافت محیط کار و اقلام ضروری بپردازید چون بدلیل زحمتی که برای نظافت کشیده اند، کمتر آنرا کثیف می کنند و محل کار را مانند خانه خود می بینند. عملیات تمیز کاری ممکن است شامل جارو کردن، دستمال کشیدن، شستن، ضد عفونی کردن، با کاردک براشیدن، ساییدن، برس زدن، صیقلی کردن،رنگ آمیزی کردن و... باشد. بهر حال با هر روش ممکن، باید محیط کارو وسایل کاملاً تمیز شود و بدرخشد.

و) رفع نواقص گام اول و دوم

در حین پاکیزه سازی مرتباً نواقص پیش آمده در دو گام اول و دوم مشخص می شود. ممکن است نیاز به دور ریزی برخی اقلام و یا تغییر و اصلاح در جا و مکان احساس شود. در این صورت باید اقدامات لازم برای رفع این نواقص را انجام دهید.

گام چهارم- پاکیزه نگهداری

با برداشتن سه گام قبلی، اکنون محیط کار به یک وضعیت، آراسته، تمیز دلپذیر و آرامش بخش تبدیل شده است. ولی اگر وضع را به همین منوال رها کنید و دست از تلاش بردارید، پس از اندک زمانی، دوباره عقب گرد می کنید و به وضعیت ناسامان، آشفته و کثیف قبلی و حتی بدتر از آن بر می گردید. لذا باید بهر روش ممکن این وضعیت جدید و پاکیزه را حفظ کنید. برای این منظور اقدامات زیر کمک زیادی در حفظ و نگهداری پاکیزگی می کند.

الف) نصب مام و جای اقلام

پس از چیدمان و تمیز کاری باید برای اقلام ضروری و جای آنها نام های ساده و قابل فهمی انتخاب شود. و روی بر چسب، پلاک برنجی، پلاک فلزی، کاغذ، این نام ها نوشته شده و در جای مناسب خودش نصب شود. به گونه ای که هر فردی حتی اگر تازه وارد باشد. به محض ورود، با خواندن این نام ها و جای آنها، بتواند هر چیز را سر جای خودش قرار دهد. و در هر لحظه با یک نگاه همه متوجه شوند که آیا همة اقلام سر جایشان هستند. یا خیر.

با انجام این کار می توانید از آشفتگی و در هم ریختگی جلوگیری کنید و محیط را آراهسته و تمیز نگهدارید.

ب) خط کشی و علامت گذاری با رنگ

با رنگهای مناسب و با خط کشی یا علامت گذاری در کف سالن به دختر اتاق، دیوار راهرو، میزکار... می توانید جای اقلام رسید رفت و آمد را مشخص کنید و از هرج و مرج و برگشت به حالت اول جلوگیری کنید.

ج) نصب تابلوهای ایمنی

در صورت تمایل می توانید تابلوهای ایمنی خطر، احتیاط، مواد خطرناک، مواد سمی و... را در مکان های مناسب نصب کنید و محیط را ایمن تر و چشم نوازتر به نمایش بگذارید.

د) نصب دستورالعمل

می توانید دستورالعمل های لازم و نکات خاص نگهداری و مراقبت، موارد احتیاط، یادآوری ها و... را برای هریک از اقلام تهیه کنید و در صورت امکان نزدیک دستگاهها یا روی دیوار آویزان کنید.

به گونه ای که هر فردی به محض مطالعه آنها بداند باید چکار کند و از سر در گمی در آید و از امکان اشتباه بکارگیری وسایل جلوگیری شده و یا از روش نظافت و تمیزکاری مطلع شود.

ه) تعیین مسئول

بهترین فردی که کاملاً نظام 5S را فهمیده است و بکار برده است و به تمیزی و آراستگی علاقه نشان داده است مورد نظر بعنوان مسئول پاکیزگی و 5S انتخاب کنید و در یک جلسه، برای تمام افراد آن گستره تفهیم کنید که باید همکاری های لازمه را با این فرد بعمل آورند.

و در صورت نیاز حمایتهای لازمه از این شخص بعمل آورید. بدینگونه این فرد سعی می کند، پیوسته، پاکیزگی و چیدمان را با کمک همکارانش در محدودة تعیین شده، حفظ کند.

و) پاداش دهی

جهت تشویق و ترغی افراد، با توجه به کوچکی و بزرگی محیط کار، یک یا چند نفر را بعنوان بهترین پاکیزه دار انتخاب کنید و با یک یا چند نفر را بعنوان بهترین پاکیزه دار انتخاب کنید و با یک لوح تقدیر یا جایزه از وی قدردانی نمایید. تا رقابت سالمی بین بخش 5S مختلف جهت رعایت پاکیزگی و چیدمان ایجاد شود.

ز) حذف علل آلودگی

ممکن است پس از نظافت دیده شود که یک نقطه بطور غیر عادی کثیف شده است به دنبال علت آن بگردید چون ممکن است مواردی همچون نشتی، باز بودن منفذ و .... باعث این آلودگی شده باشد. و تدبیر و روشی برای حذف علت آلودگی بکار برید تا محیط همیشه تمیز و مرتب باقی بماند.

گام پنجم- فرهنگ سازی

در چهار گام قبلی فکر شما بیشتر متمرکز اجسام و اقلام بوده است و محیط کار را به یک نمایشگاه منظم و مرتب و تمیز تبدیل کرده و توجه اتان به انسانها در حد متناسب بودن چیدمان با نحوه کار و فیزیک بدن آنها بوده است.

در گام پنجم، شما به سراغ فکر و اندیشه و باورهای افراد می روید و کاری می کنید که همانند محیط، افکار و دیدگاههای آنها نیز تغییر کند و عادات نادرست قبلی را از بین برده و عادات پسندیده را جایگزین آن کنید و فرهنگ جدیدی را بوجود می آورید. برای  این منظور باید مراحل زیر را طی کنید.

الف) آموزش

با برگذاری جلسات کوتاه یا کلاس های آموزشی، راجع به پاکیزگی و اصول آن برای افراد به طور کامل صحبت کنید و چیدمان و قوانین و مقررات و وضعیت جدید بو جود آمده را کاملاً توضیح دهید تا همة افراد از وظایف و نحوة کار کرد جدید مطلع شوند و نقطه ابهامی در ذهن آنها باقی نماند.

 

ب) تمرین عملی

پس از آموزش افراد باید به تمرین در محیط کار متحول شده بپردازند و نحوة درست انجام کارها را تمرین کنند و به سرعت بتوانند اقلام را پیدا کنند و پس از استفاده سر جای خودش برگردانند. و نظم و ترتیب را بخوبی بفهمند و عمل کنند.

ج) ملکة ذهن شدن

افراد پس از آموزش و تمرین عملی، باید آنقدر این کارها را تکرار کنند تا فرهنگ پاکیزگی جزئی از پاورها و روش روتین زندگی شان شود. تا آنجا که حتی در زندگی مشخص و منزل نیز نظم و ترتیب فردی را رعایت کنند چون کمتر پیش می آید که فردی در محیط کارفرد انسانی کاملاً منضبط باشد ولی در محیط خانه سهل انگار و نامرتب باشد یا بالعکس

افراد باید بگونه ای شوند که اتوماتیک وار، با مشاهدة یک چیز غیر ضروری با هماهنگی آنرا دور بریزند و اقلام ضروری جدید را بنحو مناسب و درهای مناسب بچینند و در روز در حین کار، محیط و اقلام تحت اختیارشان را تمیز کنند. بنحوی که، هر کس از دور نگاه کند، همه چیز را در یک وضعیت مرتب و منظم و تمیز ببیند و از این صحنه به وجد آید.

د) مشارکت

پس از آنکه تک تک افراد فرهنگ پاکیزگی در دل و جان آنها رسوخ کرد و نظافت و انضباط فردی را در محیط کار و زندگی شخصی انسان رعایت کردند. باید در مورد کارگر نیز به آنها آموزش داده شود. و همه متوجه شوند که پاکیزه نگهداشتن محیط کار، یک کار گروهی است و همة افراد باید هم کار کنند، باهم فکر کنند و با هم عمل کنند و با احترام و ادب اشکالات را به یکدیگر تذکر دهند و همه با هم در حفظ دستاوردهایشان بکوشند. نکند قابل توجه این است که هر فرد باید نظم و پاکیزگی محدوده اش را رعایت کند و خود را به الگو تبدیل کند و در صورتیکه احیاناً برخی از افراد نظافت را رعایت نمی کنند، موجب دلسردی وی نشود، بلکه همانطور که آنها به ترویج فرهنگ کثیفی می پردازند، او نیز به ترویج فرهنگ پاکیزگی بپردازد. و حتی لحظه ای دست از این  تلاش برندارد و مطمئن باشد که انسانها فطرتاً پاکیزگی را دوست دارند و بالاخره موفق خواهد شد.

ه) کنترل

علاوه بر آموزش و تمرین و تکرار باید افراد را کنترل کنید و از درک کامل اصول وعمل درست به آنها توسط افراد مطمئن شوید. و در صورت نیاز آموزش ها و تمرین ها را آنقدر تکرار کنید که اصول پاکیزگی جزئی از وجود آنها شود

و اگر لازم است به پاداش دهی و تشویق افراد نمونه بپردازید تا انگیزه انسان بیشتر شود.

پایان

پس از مطالعه دقیق مطالب این کتاب، می توانید آنرا در محیط کار منزل، اتاق، میز کار خودتان و .... اجرا کنید و با طی پنج گام آن تجربة خوبی بدست آورید. سپس این تجربه را در مقیاس بزرگتر اجرا کنید و رفته رفته با جزئیات کار آشنا شوید و در این زمینه متخصص و صاحبنظر شوید.

در صورتی که با علایق و روحیات شما سازگاری داشت، می توانید به عنوان یک شغل در زمینه آموزش، اجرا، مشاوره و یا ممیزی 5S به فعالیت بپردازید و مردم را از آن بهره مند سازید.

در پایان امیدوارم با بکار بردن این اصول در کارو زندگی اتان موفق و مؤید باشید.

               انشا....

 

  
تکنیک خلاقیت بر مبنای احادیث
ساعت ۱:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۸  

به نام خدا

خداوندبزرگ، خالق هستی است و خلاق ترین ،در هستی نیز خداوند حکیم و دانا است.

و پیامبران و ائمه معصومین نیز جانشینان و نمایندگان خداوند در روی زمین هستند .که نمودی از علم و خلاقیت  خدا  هستند .

انچه پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) گفته اند ،مطابق قوانین خلقت و فطرت آدمی است.چون آنها  آگاه ترین ها افراد به رموز هستی هستند.پس مجموعه روایات و احادیث ورفتاری که از انها به ما رسیده است بهترین منبع برای کشف علوم و ایده یابی برای خلاقیت است .

در تکنیک خلاقیت بر مبنای احادیث ،شما در مورد  هر ایده ایی که خواستید بررسی کنید . ابتدا به حستجو در احادیث می پردازید تا ببیند در آن مورد چه نکاتی را به شما  آموزش داده اند.سپس اینها را در خلاقیت و طراحی خودتان کار بگیرید و مطمئن باشید که جواب خواهید گرفت.

در اینجا نمونه ای از این روش ذکر می شود:

فرض کنید شما می خواهید رنگ لباس   طراحی کنید . خوب در بازار انواع پارچه های سفید، زرد ،کرم ،قهوه ای،نارنجی ، صورتی،قرمز ،بنفش،آبی ،سبز،مشکی و یا ترکیبی از اینها وجود دارد.خوب چکار می کنید.

در این تکنیک به سراغ احادیث و روایات می روید. می بینید در احادیث بهترین رنگ سفید ذکر شده است و بعد از آن زرد ،سبزوعدسی می باشد.ورنگ قرمز مکروه است . ورنگ مشکی نیز مکروه است بجز در عبا و کفش و عمامه.

در این حالت شما به طراحی رنگ لباسی می پردازید که بیشترین سفید در آن باشد.ومقدار متناسبی از مثلا زرد و سبز نیز در آن وجود داشته باشد.

و بدین ترتیب شما طرا ح و خلاق این گونه مدل لباس و این گونه رنگ می شوید که چون مطابق فطرت انسانهاست  فروش خوبی نیز خواهید داشت .

                                    موفق باشید

  
تکنیک فلسفه یابی در خلاقیت
ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۸  

به نام خدا

در دنیای امروز اگر شما بخواهید در یک زمینه خاص و مورد علاقه به خلاقیت بپردازید،اغلب با انبوه اطلاعاتی که از مجلات،کتب، مردم،اینترنت و ... بدست می آورید،مواجه می شوید که باعث سردر گمی و سرگیجه شما می شود.

که ممکن است شما به یکسری خلاقیت های سطحی نیز دست یابید .ولی شما یک کار اصولی انجام نداده اید.

ولی در این روش،یعنی روش فلسفه یابی شما دست به خلاقیت های اصولی تر و بنیادی تر می زنید.

در روش فلسفه یابی شما ابتدا باید یک مرحله اساسی را بگذرانید .وآن این است که باید ببینید فلسفه وجودی و دلیل نیاز به این اختراع یا وسیله یا ... چیست.و ان مسئله را صاف و پوست کنده بدور از هیاهو وبدون پیرایه بررسی کنید .و تمام زوائد آن را شناسایی کنید.

وسپس با بررسی دقیق تر در صورت نیازُ چیز جدیدی به آن بیافزایید. یا یک چیز زائد را از ان حذف کنید، و به بازاز ارائه کنید.

برای نمونه به کاربرد روش فلسفه یابی در طراحی لباس توجه کنید:

مثلا اگر شما بعنوان  یک طراح لباس، بخواهید یک لباس جدید طراحی کنید. می بینید هزاران مدل لباس در ایران و جهان وجود دارد.که هر کدام ویژگی های مخصوص به خودش را دارد.که بسیار متنوع می باشد.

خوب، شما می توانید مثلا با بررسی چندین مدل از آنها به یک ترکیب جدید ،و خلاقیت جدید برسید.وان را به بازار عرضه کنید.

ولی در روش فلسفه یابی شما ابتدا بررسی می کنید که فلسفه لباس چیست.

ودرمی یابید که فلسفه اصلی لباس، برای پوشاندن بدن و محافظت در برابر گرما و سرما  می باشد.

پس برای شما مشخص می شود موارد دیگری چون قیمت بالا ،برافیت ،جلب توجه،و...

جزو ضروریات نیستند.خوب در این وضعیت براحتی می توانید بدو از هیاهو و گیر افتادن ذهن در انبوه مدل های لباس موجود، به یک طراحی جدید در لباس برسید.

 و در صورت دلخواه موارد جدیدی ، مثل آسانی تولید،استفاده از پارچه های ایرانی ،استفاده از مسائل شرعی در لباس زنان، راحتی  پوشیدن و در آوردن،شکیل بودن،فرهنگ بومی ایران و ...  را به طراحی خو دتان اضافه کنید. وبه یک خلاقیت بنیادی دست بزنید.

                                                موفق باشید