مهندس محمد رضا ابراهیمیان 09126855163

تحقیق و توسعه و تولید سفارشی و اختصاصی انواع مرکب های چاپ، رنگ و کوتینگ بنا بر نیاز مشتری
 
نکاتی در طراحی فرمولاسیون مرکب
ساعت ٢:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱٩  

به نام خدا

هنگام طراحی فرمولاسیون مرکب با توجه به شرایط خاص کشورما بهتر است نکات زیر در نظر گرفته شود.

١-استفاده از مواد اولیه داخلی :

با توجه به رشد روز افزون صنایع شیمیایی داخلی ،بهتر است هنگام انتخاب مواد اولیه حتی الامکان از مواد اولیه داخلی از سازندگان معتبر استفاده کنید. این کار مزایایی دارد  که عبارتند از:

-باعث رونق صنایع شیمیایی کشورمان می شود . و گردش مالی ،صنایع داخلی بیشتر می شود.و اشتغال بیشتر می شود.

-امکان تبادل اطلاعات بیشتری  وجود دارد

-امکان این وجود دارد که با هماهنگی با بخش فروش و فنی، تولید کننده، برای شما یک محصول سفارشی بسازد .و مشکل شما را حل کند.

-هزینه حمل و نقل کاهش می یابد .

هزینه گمرک و ترخیص کم می شود.

نیاز به خرید بالا و نگهداری موجودی بالا ندارید.و خواب سرمایه کم می شود.و...

٢- انتخاب رزین مناسب:

حتما هنگام طراحی فرمو لاسیون  مرکب سعی کنید بهترین رزین مناسب، برای کاربرد مورد نظرتان  را انتخاب کنید. سعی کنید بالای ٨٠%  ، خواص را از رزین بگیرید. وبه کمترین اصلاحات توسط افزودنی نیاز داشته باشد.افزودنی ها فقط تا حدودی مشکل را حل می کنند .و نمی توانند مشکل اساسی رزین را مرتفع سازند. واز طرفی افزودنی ها غالبا قیمت بالایی دارند .وقیمت نهایی فرمولاسیون را بالا می برند.و فرمولاسیون را فاقد توجیه اقتصادی می کنند.

٣- انتخاب حلال مناسب :

هنگام انتخاب حلال سعی کنید از حلا ل هایی استفاده کنید که ضرری برای کارگرتولید و یا چاپچی نداشته باشد.وبوی مشمئز کننده ایی حتی الامکان نداشته باشد.

۴-راحتی کارگر تولید وآسانی روش تولید:

هنگام طراحی فرمولاسیون مرکب دقت کنید.قسمت های میانی و ورنی ها را به گونه ای طراحی کنید که روش تولید اسان باشد و کارگر تولید براحتی آنرا بتواند تولید کند.ودر مصرف برق و انرزی صرفه جو یی شود.

۵- ساده سازی و بهینه سازی فرمولاسیون مرکب:

هنگام طراحی فرمولاسیون مرکب سعی کنید حتی الامکان  از کمترین تعداد مواد اولیه ممکن استفاده کنید.تا سیستم شما پایداری بیشتری داشته باشد. وبا توجه به اینکه کشور ما چهارفصل است و تنوع اب و هوایی دارد. مرکب دچار مشکل نشود.هر ماده اولیه اضافی مانند یک متغیر  اضافی در فرمولاسیون عمل می کند و ممکن است رفتار پیش بینی نشد ه ایی در مرکب پیش آورد. وکیفیت مرکب را تحت تاثیر قرار بدهد.

۶- استفاده از افزودنی های مناسب :

برخی از افزودنی ها با توجه به سیستم مرکب ،خواص و عملکرد خوبی از خود نشان می دهند. که با زیرکی فنی می توانیدار انها استفاده کنید.

٧-صبر و حوصله:

هنگام طراحی فرمولاسیون باید آزمایشات زیادی انجام بدهید .وصبر و حوصله زیادی بخرج دهید. تمام جوانب ممکنه را در نظر بگیرد. دقت کنید اگر با حوصله یک فرمولاسیون پایدار وبهینه و ساده را طراحی کنید.تمام قسمت های تولید و کنترل کیفیت و بسته بندی راحت هستند.ودعا گوی شما هستند.وچاپچی نیز راضی است . وفروش مدام بالا می رود.وبرگشت به حداقل می رسد.

٨- کاهش ضایعات:

حتما دقت کنید که فرمو لاسیون مرکب بگونه ایی طراحی شود. که احتمال خطا و ضایعات در خط تولید به کمترین مقدار برسد. و ضایعات تقرببا حذف شود. 
نقش PHدر مرکب های آبشور
ساعت ٤:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱٦  

به نام خدا

در سیستم های  رنگ و مرکب آبشور پایه اب، PH نقش بسیار مهمی  دارد .وباید هنگام طراحی فرمولاسیون دقت زیادی در تعین و کنترل آن انجام شود.برای سازگاری بهتر اجراء مرکب آبشور وپایداری طولانی مدت این نوع مرکب ،نکات زیر بهتر است در نظر گرفته شود.

ابتدا با توجه به منطقه و محل کارخانه PH آب مصرفی جهت تولید مرکب آبشور اندازه گیری شود.و سپس با توجه به PH آب ، رزین پایه آب وپیگمنت  و افزودنی هایی با محدوده PH آب کارخانه انتخاب شود.تا پس از تولید، بین اجزاء مرکب ،واکنش اسیدی و بازی رخ ندهد ومرکب پایداری بیشتری داشته باشد. یعنی ذاتا فرمولاسیون ومرکب دارای PH پایدار شود. ونیاز به افزودنی برای تنظیم PH کمتر شود و یا حذف شود.

موفق باشید. 
مدیریت کوبشی وپرورشی
ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱٦  

به نام خدا

در بسیاری از واحد های تولیدی واجرایی و ...دو نوع مدیریت و سرپرستی دیده می شود که مختصری در مورد آن توضیح داده می شود.

مدیریت کوبشی :

در این روش تکبر و غرور سرتا پای مدیر را گرفته است.میگوید کارگر ها و زیر دستان هیچی حالی اشان نمی شود. این من هستم که شما را اداره می کنم .من علم زیادی دارم که شما از آن بی بهره اید.

سر انها داد می زند فریاد می کشد ،اهانت می کند.آنها را تحقیر می کند. در صورت پیشنهاد زیر دستان ،می گوید شما حرف نزن.فضولی مو قوف. من خوب می دانم باید چکار کنم.

اگر کسی خلاف میل او حرف زد.هر طوری که هست او را به خاک ذلت می اندازد تا برای دیگران درس عبرت شود.اتاقی با میز های گران قیمت برای خودش تهیه می کند . واگر کسی با او کار داشت .کلاس تو خالی می گذارد که باید وقت ملاقات بگیری .وحسابی او را معطل می کند.

خلاصه هر کاری وهر ادا واطواریکه به ذهنش می رسد در میاورد.تا امپراطوری خودش را حفظ کند.فکرش همه جا هست بجز تولید و کار.این مدیر افراد ذلیل تر از خودش را می پسندد. که از خود حرفی نزنند .و مطیع محض باشند.تامبادادر سرزمین او و پادشاهی او خللی وارد شود

.دائم با زیر دستان می جنگد .تا یاانها را مطیع و ذلیل خود کند ویا عرصه را بر آنها تنگ کند.تا انها پا به فرار بگذارند.زیر دستان هم دائم با او میجنگند . وهوای نفس در آنجا حاکم است ومحل کار مانند یک صحنه جنگ تمام عیار  داخلی است .

خلاقیت ،پیشنهادات و انتقادات می خشکد .و طبیعی است با این دنیای پر سرعت امروز این مدیر به همراه اعوان و سازمانش  ار بین می روند.وته چاه می افتند.

مدیریت پرورشی:

در این روش مدیر  برای نیروهای زیر دست ارزش قائل است.انها را منبع عظیم دانش و تجربه می داند.به تمام پیشنهادات و انتقادات سازنده گوش می دهد. اگر نیرویی مطلبی را نمی دانست ،اور ا مسخره نمی کند و برایش با زبان ساده ان مطلب را توضیح می دهد.

فرصت تلاش و پیشرفت به نیروی زیر دست می دهد. با ادب ومهربان و با شخصیت باآنها برخورد می کند.یک تیم مشاور از تمام قسمت ها انتخاب می کند. در طراحی ها  تغییرات و اصلاحات نظر تمام نیرو ها را می خواهد.تا هنگام اجرا کمترین مشکل بوجود اید.

 دسترسی نیروها به این مدیر اسان است.هدف انجام کار و نزدیکی به خداست. سازمان رشد وبالندگی دارد،و مدام توسعه می یابد.

فضای محل کار آکنده از کار و اخلاق و عطوفت ومهربانی است.همه در حال رشد هستند واز کاری که انجام می دهند راضی هستند

.مدیر همچون باغبان در محل کار می چرخدوخار وخاشاک سر راه نیروها وسازمان را بر می دارد.و زوائد را هرس می کند.ومحیط کار را گلستان می کند.

این روش را براحتی می توان در محل کار پیاده کرد و کاملا شدنی است. فقط کمی سعه صدر می خواهدو صبر.

موفق باشید.

  
فلسفه ارگونومی
ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱٦  

به نام خدا

ارگونومی علم سازگار سازی  وهماهنگ  سازی ابزار و تجهیزات با فیزیک بدن انسان است.بگونه ای که انسان در تعامل با انها راحت باشد وآسیبی نبیند.

خداوند انسان را خلیفه خود قرار داده است .و تمام هستی و طبیعت را برای او آفریده و در خدمت او قرار داده است . انسان گل سر سبد هستی است . پس مهندسین و طراحان نیز باید هنگام طراحی دستگاه ها و ابزار این گل سرسبد هستی را در نظر بگیرند. وبا توجه به فیزک بدن او طراحی کنند.تا مبادا این گل آسیب ببیند.

اگر چنین نکنند انسان ها رفته رفته آن طراح وان ابزار را طرد می کنند .و به سراغ فردی می روند که قائل است ابزار در خدمت انسان است .نه انسان در خدمت ابزار. واین موضوع رادر طراحی هایش لحاظ کرده است.وکار طراحی که اوگونومی را در نظر می گیرد ،رونق می یابد.

پس فلسفه ارگونومی این است که انسان در میان ابزار و تجهیزات راحت باشد ومسلط بر آن باشد .وابزار در خدمت او باشد.وآسیبی نبیند.

موفق باشید 
تکنیک الهام الهی در خلاقیت
ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱٦  

به نام خدا

برای خلاقیت تعارف زیادی اورده شده است.مثل:

ترکیبی جدید ازایده های ذهنی،

یافنن روش جدید انجام کار 

 نگرشی نو به وضع مو جود

دیدگاه جدید نسبت به حل مساله و..

حال اگر شما به مشکلی برخورد کنید که باید یک روش خلا قانه برای آن بیابید خوب شما  ابتدا سعی میکنید مساله را دقیق بفهمید . سپس در منابع و کتب و اینترنت به دنبال اطلاعات باشید . ویا از افراد مختلف نظر بگیرید ومشورت بگیرید. ویا از طوفان فکری استفاده کنید .یا یکسری آزمایشات انجام بدهید .

ویا باتمرکز زیاد روی مساله فکر کنید. ویا شب هنگام خواب ان مساله را به ضمیر ناخوداگاه خود بسپارید. ویا  هر کاردیگری که از نظر شما لازم است انجام می دهید ولی ممکن است  باز هم  شما به راه حل  نرسید.

در اینجا ممکن است ناامید شوید .و خسته شوید. ولی نه، ناا مید نشوید .شما تمام کارهای لازمه راانجام داده اید. وتمام پارامترهای طبیعی و دنیوی را انجام داده اید.اکنون وقت آنست که به سراغ خلاق ترین وعالم ترین  در هسنی یعنی خداوند بروید  واز  او کمک بگیرید.واز تکنیک الهام ااهی استفاده کنید.در این روش:

ابتداقبل از خواب به دعا ومناجات وتلاوت قرآن می پردازیدو سپس وضو گرفته و سرشب می خوابید.سحر نزدیک اذان صبح از خواب بلند می شوید. وبه دعا وراو نیاز به خدا می پردازید .وبعد نماز صبح را خوانده وقران تلاوت کنید.وسپس در همان حال به موضو ع مورد نظر فکر می کنید واز خداوند می خواهید راه حل

انرا به شما ارائه کند.دراین حالت گاها یک حات نسیم مانندی در فکر و ذهن شما وزیدن می گیرد.وراه حل را می یابید. اگر روز نخست انجام نشد چند روز تکرار کنید.

هرچه تقوای شما بیشتر باشد و ارتباطتان با خدا بیشتر باشد این الهام الهی سریعتر و با کیفیت  تر می باشد. وگرفتن پاسخ نیز حتمی است چون خلاق ترین وعالم ترین در هستی به ذهن و فکر شما می اندارد که چه کنید. این تفاوت یک فرد خلاق مسلمان با غیر مسلمان است.

نوابغ دینی و دانشمندان اسلامی از این روش خیلی استفاده کرده اند

موفق باشید. 
مهندس شیمی خداجو
ساعت ٩:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱٦  

به نام خدا

مهندسی شیمی یک ترکیب هنرمندانه از ریاضیات ، فیزیک و شیمی است .که براساس علم شیمی و تبدیل مواد به یکدیگر،  شناختی از ذات و طبیعت مواد پیدا می کند.وسپس بر اساس فیزیک و ریاضیات فرایند و تجهیزات لازمه برای تولید انبوه مواد شیمیایی را طراحی می کند. وارتباط تنگاتنگی با مهندسی مکانیک ،مهندسی برق ،مهندسی عمران وپی ،مهندسی صنایع ،مهندسی کنترل،مهندسی مواد وشیمی دارد .وبا مدیریت فنی بین این رشته ها در نهایت یک واحد شیمیایی را راه اندازی می کند.وخدمات ومحصولات زیادی را به جامعه عرضه می کند.

نکته ظریفی در اینجا نهفته است وان این است که حال هدف خلقت انسا ن چیست. خداوند یک مهندس شیمی را نیافریده است .که فقط در تعامل با طبیعت و انسان ها واحد شیمیایی بسازد و ماده شیمیایی تو لید کند.مثلا یک مهندس شیمی هزاران تن اسید سولفوریک تولید کند وبعد هم بمیرد و تمام تلاش هایش در دنیا بماند وهیچ چیزی را با خود به آخرت منتقل نکند.وبا دست خالی محشور شود.

خوب چکار باید کرد؟

خوب راه حل مناسبی در اینجا ارائه می شود.

ابتدا مهندس شیمی باید قسمت کلان زندگی خودش راطراحی کند.یعنی ابتدا با تحقیق خدا رابشناسد.وسپس لزوم نبوت را بفهمد . و به معاد و زندگی پس از مرگ معتقد شود و ببیند خداوند روح او را جاودانه آفریده است.بعد در عصر حاضر به لزوم وجود امام زمان (عج) برسد و ببیند او ناشناس در بین مردم است. و امکان دسترسی دائم به وی ممکن نیست .لذا بنا بر فرمایش آن حضرت در عصر غیبیت به علما ی دین ومراجع رجوع کند. وبا تحقیق مرجع اعلم را بشناسد و در امور دینی به وی مراجعه کند.

سپس ببیند در زمانی در حال زندگی است که حکومت دینی و اسلامی برقرار است و ولایت سکاندار آن است.وایران اسلامی می خواهد الگوی دینی و واسلامی را به دنیا و جهان اسلام نشان بدهد.وزمینه را برای ظهور آقا امام زمان (عج) فراهم سازد.عده زیادی در این میدان در تلاش شبانه روزی هستند. وبرخی چون شهدا  حتی از جان خودشان گذشته اند.

خوب در این وضعیت مهندس شیمی نیز به کمک می آید .و همچون دیگران برای رضای خدا واعتلای اسلام  می کوشد.وضمن رعایت تقوی نیت اش را خدایی می کند و رو بسوی خدا می کند.

این مهندس شیمی می بیند دنیا مزرعه اخرت است وهرچه بکارد در برزخ وقیامت درو می کند .لذا بسیار پر تلاش و پر جنب و جوش است .ودائما شناختش را از مواد و واکنش های شمیایی بالا می برد . ودائما روش های تولید و وساخت و طراحی را اصلاح می کند .و موادی با کیفیت بالاتر و قیمت ارزا ن تر تولید می کند. واز درون مهندسی شیمی راهی به خدا می یابد.ولحظه به لحظه به خدا نزدیک می شود.تمام تلاش های او خدایی است و برای اعتلای اسلام است .او از نظر مالی و اقتصادی تامین است  وتمام نیروها وپرسنل  شاغل در کارخانه را نیز در رفاه و اسایش نگه می دارد. ویک صنعت پیش رو را در ایران و جهان رهبری می کند.

او دیگر وقت را به غیبت و تهمت و حرافی و زیراب زنی و مقام طلبی و ظلم بر زیر دست و ... تلف نمی کند.وهدفش انجام کار با بهترین و ساده ترین روش است .اگر ببیند مهندس شیمی زیر دست او از او بالاتر وتوانا تر است ان پست رابه او وامیگذارد . وخودش بعنوان شاگرد از او می اموزد وبه او کمک می کند.

آری در کارخانه ومحل کار، دل مهندس شیمی دائم با خدا است .و دائم الذکر و پر تلاش است . واز این که خدا به او توفیق داده که قوانین فیزیکی و ریاضی و شیمیایی طبیعت را بشناسد وبا ان محصولی تولید کند، خدا را شاکر است. او مظهر اسم خالق خداوند است .او دائم مواد و دستگاه ها ی جدید را میافریند و خلق می کند.چه زیباست مهندسی شیمی اسلامی.

موفق باشید.

  
بالا ترین مدیر
ساعت ٢:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱٥  

به نام خدا

در محل کار ویا کارخانه و یا واحد های صنعتی بزرگ و دیگر جاها، مشاهده می شود . که اکثر نیروها وکارگران وسرپرستان بدنبال این هستند که خودشان را به مدیر بالایی نزدیک کنند .وپیش وی ارج و قربی پیدا کنند. واز این میزان نزدیکی به خود ببالند .وپیش مابقی همکاران قیافه بگیرند. و جدل و تلاش زیادی بین نیروها برای رساندن خود  به مدیر انجام می شود. که گاه به دلخوری و زیرآب زنی و غیبت و خراب کردن وحهه دیگری منتهی می شود .

ولی اگر به کسی که تجربه کاری زیادی دارد .وگرم وسرد روزگار را چشیده است. و موشکافانه مسائل رابررسی می کند. مراجعه کنید ،می بینید این کار ریسک هایی دربردارد.مثلا:

ممکن است مدیر یا فرد بالاتر وعده ووعید هایی بدهد که بعد هم به ان عمل نکند.

ممکن است در اثر گردش روز گار آن مدیر عوض شود یا از آنجا برود . ولذا تمام تلاش های افراد که صرفا خود را به مدیر نزدیک کرده اند از بین برود

ممکن است مدیر  از هجوم چاپلوسان و متملقان سوء استفاده کند. وباندی را تشکیل بدهد.و حق و ناحق کتد.

ممکن است مدیر ضعف نفس نیروها را ببیند و از آن بهره برداری کند.

ودیگر موارد

در اینجا می خواهم بالاترین مدیر را در محل کار که مهربان ترین، صادق الوعد ترین،مدبر ترین،عالم ترین،تواناترین ، رازق ترین ،وهمراه ترین فرد هستی است را به شما معرفی کنم.

بالاترین مدیر در محل کار  وتمام زندگی خداوند حکیم است .اگر برای اوکار کنید پاداش شما را در دنیا واخرت به شما می دهد.همیشه با شماست پشتیبان و یاور حقیقی و توانای شماست.در تمام مکان ها و شغل ها حضور دارد.با بک گام برداشتن برای او ،نه گام به شما نزدیک می شود.این مدیر هرگز عوض نمی شود.و زحمات شما هدر نمی رود.

این مدیر به شما می گوید با مدیر بالا دست و همکاران ونیروی زیر دست چگونه برخورد کنید.که بهترین نتیجه رابدست اورید.

خداوند به شما ارامش درونی می دهد که در سخت ترین شرایط دنیوی همچون کوه بایستید.هیچ کس یارای جنگیدن وزیر آب زدن شما را ندارد .چون خداوند می بیند. و آنچه به صلاح شماست وبرای شما بهتر است . انجام می دهد.وهیچ کس هیچ کاری نمی تواند بکند.چون او با گوشه چشمی دارد تمام کهکشان ها وهستی را میچر خاند . دیگر  جند تا نیروی محل کار شما که عددی حساب نمی شوند.

موفق باشید. 
مدیران تولید مراقب باشند
ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱٢  

به نام خدا

در بک کارگاه تولیدی همه در نگاه اول مشغول به کار  هستند تا محصولی تولید شود واز کارگاه بیرون فرستاده شود. مدیران نیز سرگرم امور مربوط به خود شان هستند. تا زمان ارزیابی نیروها فرا می رسد.ومدیر می خواهد پاداشی را توزیع کند و یا ترفیعی بدهد.مدیران  باید نکات زیر را رعات کنند تا حقی از کسی ضایع نشود.نیروهای زیر دست چند نوع هستند:

١-برخی فقط زبان چرب و نرمی دارند و خود را به مدیر نزدیک می کنند ولی کار چندان مثبتی در تولید انجام نمی دهند.

٢-برخی  مدیر را کاملا زیر نظر دارند و فقط در حضور  او کار می کنند و زمانی که مدیر رفت کار را شل می کنند ویا انجام نمی دهند. ولی در ذهن مدیر این  نقش می بندد که هروقت من این نیرو را دیده ام مشغول کار بو ده است.

٣-برخی حتی کوچکترین کار ی را که انجام می دهند .به مدیر گزارش می کنند. ومدیر از جزئیات آن آگاه است.

۴-برخی طرح و یا ایده و یا مشورتی که به مدیر می دهند بازیرکی منافع خود را در آن می گنجانند.وکل تولید را در نظر نمی گیرند.

۵-برخی کار زیادی انجام می دهند ولی گزارش چندانی به مدیر نمی دهند. چون هد فشان انجام کار است . و وقت را به گزارش دهی بیهوده و خود نشان دهی نمی گذرانند.

۶-برخی در حضور وغیاب مدیر کار را انجام می دهند.

٧- برخی کار را خوب انجام می دهند ولی برخورد خوبی با مدیر ندارند.

٨- برخی با خلوص زیاد کار را برای خدا انجام می دهند واز مطرح کردن خود وگزارش کار های خود پرهیز می کنند. ومعتقدند خدا می داند.

امید است مدیران تولید بیشتر خود کار و تولید را مد نظر قرار دهند.وپارامترهای جانبی وشخصی را در ارزیابی دخالت ندهند.تا حقی از کسی ضایع نشود.

موفق باشید

  
بالاترین موفقیت
ساعت ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱٢  

به نام خدا

اگر مطالب مختلف درباره موفقیت را مطالعه کرده باشید .جوهره تمام  آنها این است که،فرد ابتدا توانایی ها و امکانات خودش را بشناسد و سپس هدفی را بر گزیند .وبرنامه ریزی کند وبسوی آن هدف حرکت کند .وبا تلاش و پشتکار به ان برسد .وتمام سختی ها را در این راه تحمل کند . وعقب نشینی نکند.

در اینجا بالاترین موفقیتی که بک نفر در هستی می تواند بدست آورد ، بیان می شود.

فرد فقط به موجودیت خودش  که شامل جسم وروح و اعضاء و جوارح و عقل وهوش  خودش می باشد.تکیه می کند. وهدفش را رسیدن به خدا  قرار می دهد. وبرنامه ریزی اش را بر اساس اسلام  انجام می دهد. وشروع به حرکت وتلاش می کند .ودر این راه هر رنج و محنتی را تحمل می کند. تا خودش را  هرچه بهتر و سریعتر به خدا نزدیک کند.

این فرد علاوه بر عمر چند ساله و زود گذر دنیا ،برای برزخ و قیامت و آخرت نیز برنامه دار د و تلاش می کند. تا  خودش را  در جوار هدف و خواسته اش یعنی خدا قرار  دهد و تابینهایت از آن سرمست شود.وخودش را به خلیفه الهی برساند.

در دنیا به حد نیاز از طبیعت و مواهب پاکیزه دنیا   بهره مند می شود.ونمام نیازهای اصلی و مشروع خودش را بر طرف می کند.و اگر لازم باشد بالاترین ثروت ومقام ومال را بعنوان ابزاری برای رسیدن به خدا بدست میآورد. 
ارتباط اتسان با خدا
ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱٢  

به نام خدا

اگر به اطراف بنگرید می بینید دور و بر شما را طبیعت ،ادمیان ، و تکنولوژی و فناوری گرفته است.و شاید کمتر فرصت شود که خودتان و خداوند را نبز حس کنید وببینید.ولی اینها نیز وجود دارند.

هر انسانی باید ارتباط خودش را با ادم ها ،طبیعت ، خدا و خود تعریف کند . وبازشناسد.انسان باید بین این ها بهینه سازی کند و تعادل برقرار کند. تا بتواند زندگی سعادتنمدی را طی کند.

ارتباط انسان با خدا : در اینجا باید پس از مطالعه و تحقیق خدا را شناخت ودر صدد برقراری ارتباط با او بر آمد.ودید خداوند چه نوع زندگی و نظمی را برای او در دین اسلام تعیین کرده است . واز چه چیز های خشنود واز چه چیز هایی نا خشنود می شود.وتمام هم و غم خودش را در رسیدن به الگوی مورد تایید خداوند صرف کند.در این ارتباط انسان ،روح خودش را با خداوند در نماز و عبادات و اذکار پیو ند می زند  .وخودش را از همه ادم ها و طبیعت و حتی هوای نفس خودش می رهاند.ودر تمام حالات دائم الذکر است .و شیرینی مناجات و همنشینی با خدا را می چشد .وآن را با هیچ چیز عوض نمی کند.

یعنی انسان در تعامل با خدا به مقام قرب الهی عروح می کند. وسپس از آنجا تمام ارتباطا تش رابا مردم وطبیعت و خودش تعریف می کند . وجایگاه خودش را در هستی پیدا می کند.وبه آرامش و تعادل می رسد.وزندگی سعادتمندی را میگذراند. ودلش محکم است که کسی را رب انتخاب کرده است .که بهترین مدیر  وبهترین رازق و بهترین مدبر و  ... است .واو را به سر منزل مقصود می رساند. 
نقش اخلاق در تولید
ساعت ۳:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/٧  

به نام خدا

در اسلام در بحث تهذیب نفس گفته می شود .هر فردی باید رفته رفته  رذایل اخلاقی را از خودش دور کند .وخودش را به حسنات اخلاقی بیا راید.حال اگر این فرد درهرجا که قرار بگیرد سرمنشا خیر و برکت می شود. وبر عکس فردی که آلوده به صفات رذیله اخلاقی است. با توجه به نوع رذیله به اطرافیان صدمه می زند.که نمونه ای از رذایل اخلاقی  در یک کارخانه و واحد تولیدی توضیح داده می شود:

در یک کارخانه  ویا یک واحد تولیدی همه دور هم جمع شده اند که باتلاش به خدا نزدیک شوند. و محصولی با بالاترین کیفیت و  ارزان ترین قیمت  با کمترین انرژی و با بالا ترین بهره وری  به مشتری و جامعه ارائه دهند.

یکی از منابع تولید نیروی انسانی می باشد. که باید با بالا ترین راندمان کار کند.واز هرگونه اتلاف وقت و انرژی بپرهیزد.حال برای نمونه ببیند چفدر منابع  ،وقت و زمان  به دلیل رذایل اخلاقی از بین می رودوتولیدرا کاهش می دهد.

چاپلوسی: نیروها بجای کا ر و تولید روی چاپلوسی و تملق گویی انرژی  می گذارند. که هم مدیر و هم کارگر  در این مورد مقصر است .اگر مدیر صفت چاپلوسی پسندی را از خودش دور کند .کارگر نیز اینکار را نمی کند. این صفت حتی در انتخاب نیرو و ترفیعات اثر میگذارد و ضرر زیادی به تولید می زند.

تکبر: تکبر در مدیر  یا کارگر باعث می شود که هیچ پیشنهادی با حرف جدید ی را نپذیرد. ودر همان سطح بماند. وباعث رکود تولید شود.

منفعت طلبی: ممکن است لازم باشد یک اصلاحی یا تغییری در واحد  داده شود  . ولی چون منفعتی برای مدیر یا کارگر ندارد آنرا انجام ندهد وبه تولید ضربه بزند.

حسادت :ممکن است افرادی با توانایی با لا ودلی پاک در کارخانه باشند. ولی گرفتار حسادت مدیریت ویا همکاران شوند. وتولید از بروز استعداد های آنها محروم شود.و ضربه ببیند.

مقام دوستی :ممکن است مدیر و یا سرپرست می بیند فلان نیروی زبر دست توانایی بالاتر از خودش دارد .ولی بدلیل مقام دوستی  هرگز این مسئولیت را به او واگذار نمی کند.و سعی در دفع او داردکه با اینکارتولید را کاهش می دهد و می خشکاند.

...

وخودتان براحتی می توانید در مورد دیگر صفات رذیله فکر کنید و ببینید.چه اثرات منفی روی تولید می گذارند و حتی باعث نابودی تولید می شوند. رذایل اخلاقی مانند ترمز هستند وتولید وبروز استعداد ها را کاهش می دهند.

لذا بهتر است هنگام استخدام کارگر یا مدیر علاوه بر تخصص و توانایی ها  به عاری بودن از صفات رذیله و آراستگی به حسنات اخلاقی توجه کنید.

موفق باشید. 
تست ضد کف
ساعت ۳:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/٧  

به نام خدا

درصنایعی مانند مرکب چاپ وانواع رتگ ها ،کف یک مورد نا مطلوب است.برای رفع این عیب از انواع ضد کف موجود در بازار استفاده می شود.برای تست یک روش استاتیک وجود دارد .ویک روش دینامیک.

روش استاتیک :٣٨٠ گرم آب مقطر +٢٠ گرم شوینده (مثلا مایع تاژ) را داخل ظرف  نمیز ریخته به مدت ۵ دقیقه میکس کنید تا کف کند  و بالا بیاید.سپس به اهستگی ضدکف اضافه کنید.تا کف ناپدید شود.میزان مصرف قدرت ضد کف را نشان می دهد.

روش دینامیک : من این روش را به تجربه دیدم که  اگر پس از ناپدید شدن کف ،میکسر را خاموش نکنید.ومیکس ادامه یابد مشاهده می شود پس از مدتی مجددا کف با لا می آید.واصطلاحا مقاومت تنش برشی آن از بین رفته است. و عملا  دیگر ضد کف عمل نمی کند.

این مورد در مرکب و رنگ  مهم است .چون ممکن است رنگ و یا مرکب درحین تولید در کارخانه تحت تنش قرار گرفته باشد . ومشتری هنگام مصرف بعلت عمل نکردن ضد کف دچار مشکل شود.

واز طرف دیگر افزایش ضدکف باعث ا یجاد مشکل مانند حفره ای شدن ودانه دانه شدت در سطح چاپی و یا رنگ شود .

موفق باشید. 
ایده خلاقانه برای حل ترافیک تهران
ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/٦  

به نام خدا

در تهران مشکل ترافیک باعث اتلاف وقت ،افزایش مصرف سوخت خودروها و.. می شود.ویکی از مشکلات ، وجود خودروهای تک سرنشین و دو سرنشین می باشد. واز طرف دیگر تولید روز افزون خودرو

باعث اشباع شدن خیابان ها می شود وترافیک بیشتر می شود. در حال حاضر یکی از روش های کاهش ترافیک احداث اتوبان وبزرگراه می باشد.

در طراحی بزرگراه ها در حال حاضر ابعاد خودرو ها ثابت فرض می شود .وبا توجه به این ابعاد عرض بزرگراه طراحی می شود.و چون در تهران خودروی تک سرنشین زیاد وجود دارد. لذا بهتر است ابعاد ماشین کوچک طراحی شود .مثلا یک پژوی ۴٠۵ میتواند به چهار مینی خودرو تبدیل شود. با این تغییر، حجم ترافیک در حالت ایده ال به یک چهارم تقلیل می یابد.

با توجه به پیشرفت صنعت خودرو در ایران ، طراحان خودرو می توانند براحتی این مینی خودرو را تولید کنند.در حقیقت مینی خودرومانند موتور سیکلت های پیشرفته ای است که سرنشین  ان را از گزند باد و باران وگرما وسرما و تصادفات ایمن می دارد.

مینی خودرو را می توان در داخل وخارج کشور براحتی فروخت.

مینی خودرو باید پارامتر های زیز را داشته باشد.

-فوق العاده شکیل و زیبا

-بدنه مقاوم در برابر تصادفات و واژگون شدن

-دارای سرعت حداکثر تا ١٢٠ کیلومتر

- دارای ظرفیت یک نفره و دو نفره

کیفیت عالی در موتور و سیستم  انتقال قدرت

مجهز به امکانات رفاهی

  
نقش کفش کارکنان در تولید
ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/٢  

به نام خدا

کفش های کار  در مدل هلی مختلفی در بازار ارائه می شود. ولی استاندارد در خیلی از آنها رعایت نمی شود. برخی از کفش ها که زیره عمدتا پی وی سی دارند .دارای چگالی و وزن بسیار بالا یی هستند و کف آن انعطا ف پذیری کمی دارد . وهنگامی که کارگر پایش را روی زمین می گذارد. نیرویی  وضربه ای از طرف پا به زمین وارد می شود.ودر عکس العمل  زمین نیز نیرویی و ضربه ای به پا وارد می کند.متاسفانه کفش های غیر استاندارد تمام نیرو را به کف پای کارگر منتقل می کندو ضربه را در خودش جذب نمی کند.ورفته رفته کف پای کارگر درد میگیرد و چگالی بالا وسنگینی نیز مزید بر علت می شود.ودرد به عضلات ساق پا و کمر می رسد.وعلاوه بر رنج جسمی باعث فشار روحی و عصبی می شود. ولذا ناچارا

توان کارگر کاهش می یابد.و تولید وبهره وری پایین می آید. وکارگر ناخود اگاه زحمت و رنجی را تحمل می کند . که مشتری بابت ان پولی نمی پردازد. متاسفانه برخی از مدیران صرفا قیمت پایین این کفش ها را در نظر می گیرند. و به افت کاری ناشی از این کفش ها توجهی ندارند.

متاسفانه در سطح شهر و جامعه نیز این موارد مشاهده می شود.و انرژی زیادی را در سطح ملی هدر می دهد.مدیران و مهندسان می توانندکفش های سبک ،راحت ،شکیل وبا کف ضربه گیرو انعطاف پذیر که از قوس پا محافظت می کند تولید کنند. و بهره وری ملی را بالا ببرند. به یاد داشته باشید پیامبر(ص) فرمود : یکی از سعادت ها داشتن کفش راحت است.      موفق باشید. 
خانواده اسلامی
ساعت ٤:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱  

به نام خدا

در خانواده اسلامی محور زندگی توحید وخداوند است. نمام اعضاء خانواده در برابر دستورات خداوند که همان اسلام است. کاملا تسلیم هستند. واسلام و قوانین آن بعنوان زبان مشترک می باشد. ونمام امور زندگی را با معیار اسلام  می سنجند.تمام افراد خانواده خود را بنده خدا می دانند. و تماما تقوای الهی را رعایت می کنند.  تک تک افراد روح خودشان را به خداوند پیوند زده اند. واز تعامل با خداوند لذت می برند.

خوب اگر به این خانواده بنگرید می بینید با شروع اذان همه نماز می خوانند.صوت قرآن از منزل به گوش می رسد.نمام خانواده با ادب وحفظ حرمت ها با هم رفتار می کنند.منزل کاملا تمیز و مرتب است . از تمام علوم روز مانند تغذیه ،ورزش،روانشناسی ،فناوری اطلاعات ، معماری و دکوراسیون منزل، هنر آشپزی ،اصول تعلیم وتربیت  ، فنون خلاقیت، روانشناسی رنگ ها و... استفاده می کنند.

در منزل از شادترین لباس ها استفاده می کنند . ولی به محض بیرون رفتن از پوشش اسلامی  استفاده می کنند.وسلامت وامنیت خود وخانواده اشان را تامین می کنند.

اعضا خانواده باهم  به اماکن مذهبی و زیارتی می روند. به گردش و تفریح می پردازند.واز مواهب طبیعی  لذت می برند. دائم علم دین را می آموزند. و به علوم روز مجهز می شوند.

در رفت وامد ها  صله رحم می کنند. تمام همسایگان ومردم از اذار آنها در امان هستند.تمام امور اقتصادی را رعایت می کنند.ودر تمام جنبه های زندگی برنامه جامع دارند. ورو به پیشرفت هستند.

در سفرهای خارج کشور به حج وزیارت اماکن زیارتی می روند. این خانواده در تمام امور الگو هستند و کاملا با هم همامنگ هستند.با هم مشورت می کنند وبه خوشی و آبرومندی زندگی می کنند.

موفق باشید. 
مهندس شیمی مسلمان
ساعت ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱  

به نام خدا

مهندس شیمی مسلمان کسی است که ابتدا با تحقیقات به خداشناسی رسیده است .وبه خدا ا یمان آورده وتابع دستوراات خداوند طبق شریعت اسلام شده است .ودائم ارتباط خودش را  با خدا زیاد تر می کند. وهدف زندگی او قرب الهی و رسیدن به خدا است. ودائم تقوای الهی را رعایت می کند.وبا خودسازی صفات رذیله را از خودش دور میکند.وخود را به صفات حسنه می آراید.

سپس این مهندس شیمی مسلمان در برخورد با خلق خدا با نهایت محبت و تواضع برخورد می کندو واصل بر محبت است مگر در موارد استثنائی که با قاطعیت برخورد می کند. ودر محیط کار خود در برخورد با نیرو های زیر دست و مدیران بالا دست و همکاران هم سطح اصول و احکام اسلام  و اصول اخلاقی  را رعایت می کند.وهدفش هدایت و رساندن  نیروها به خداوند است .

این مهندس شیمی مسلمان در بر خورد با طبیعت یکسری مواد اولیه را که در طبیعت خداوند  به ودیعه نهاده است .با فرایند های فیزیکی و شیمیایی به محصول جدید  تبدیل می کند. که مردم از آن بهره مند شوند. در این فرایند مهندس شیمی مسلمان   محیط زیست را  رعایت می کند.و اصول ایمنی را رعایت می کند. تا کمترین آسیب را به محیط زیست و مصرف کنندگان و پرسنل شاغل بزند.

یک مهندس شیمی مسلمان در یک کارخانه شیمیایی مانند یک امام جماعت است که تمام اصول  اسلامی را رعایت می کند. وتمام همش رفتن به سوی خدا ست . وپرسنل مانند مآمومین هستند که در رفتار و دیانت و تخصص به او اقتدا کرده اند. وکارخانه  شیمیایی همچون مسجد است . و مکان و محلی برای  تامین  مایحتاج دنیوی است .که این کارخانه  علاوه بر فضای انسانی وملکوتی دارای بالاترین بهره وری وفناوری و تمام استاندارد های روز دنیا است .

 مهندس شیمی مسلمان و پرسنل شاغل هنگام کار از مشاهده اصول علمی وشیمیایی که خداوند در طبیعت و مواد قرار داده است. و شغل آنها بر مبنای این اصول است . لذت می برند . و همگام  با آباد سازی دنیا و کارخانه اشان  به آباد سازی آخرت شان نیز مشغول هستند. وبا خاطری مطمئن یا بازنشسته می شوند ویا به دیدار معبود می شتابند.وکارخانه شیمیایی آباد و سر پا ومملو از معنویت را  به افراد جدید تحویل می دهند.و برای آنها آرزوی موفقیت می کنند.وباعث افتخار اسلام ومسلمین و مردم ایران زمین می شوند.  موفق باشید.